W dniach 9 -19 lipca odwiedziliśmy z pielgrzymka najstarsze kraje które przyjęły chrześcijaństwo Gruzję i Armenię. Piękne krajobrazy i zabytki, zwiedzanie kolejnych miast pomogło nam lepiej poznać Kaukaz , a codzienne biesiady kulturę i co najważniejsze miejscowych ludzi. Wszystko to przy pomocy niezawodnej przewodniczki Mai -która studiowała w Polsce.
zaczęliśmy od Kutaisi i zwiedzania malowniczej JASKINI PROMETEUSZA. Następnie MONASTYR GELATI gdzie jeszcze w XI-XII wieku tłumaczono największe dzieła filozofii greckiej Znajduje się tutaj grób Dawida Budowniczego – najbardziej wybitnego króla Gruzji. Potem wyruszyliśmy Przejazd w kierunku wybrzeża MORZA CZARNEGO, do legendarnego kurortu BATUMI i do TIBILISI. Po drodze zwiedzanie SKALNEGO MIASTA UPLISCYCHE w mieście Gori, jest to najstarszy zabytek i najstarsze skalne miasto na terytorium Gruzji, według źródeł historycznych pierwsze osady tutaj pojawiły się aż w II tysiącleciu p.n.e.
Kolejny dzień to zwiedzanie stolicy Gruzji TBILISI: pomnik Matki Gruzji – podziwianie panoramy miasta, spacer przez Stare Miasto – znajdziemy tu obok siebie cerkwie prawosławne, kościoły katolickie, synagogi i meczety: Świątynia Metechi, potężna Twierdza Narikala. Dalej zwiedzanie zwiedzanie wpisanej la Listę UNESCO miejscowości MCCHETA. Miasto to kolebka chrześcijaństwa i obiekty sakralne z listy UNESCO – katedra Sweticchoweli z XI i monastyr Dżwari z VI wieku. Kolejna wyprawa to Gruzińska Droga Wojenna w kierunku STEPANTSMINDY . Po drodze mieliśmy piękne widoki na jeden z najwyższych szczytów Gruzji – górę Kazbek (5047 m). Każdy dzień przynosi coś nowego – wyjazd na wschód kraju, do regionu KACHETI, który zwany jest “krainą wina”. Zwiedzanie przepięknego MONASTYR BODBE, gdzie pochowana jest św. Nino – apostołka cerkwi gruzińskiej, która przyniosła chrześcijaństwo do Gruzji już w IV wieku. Z monastyru rozciera się oszałamiający widok na dolinę Alazańska, gdzie uprawiane są najlepsze szczepy winogron. po gościnnej kolacji u Marcina – Polaka mieszkającego w Gruzji opuszczamy gościną Gruzję- teraz pora na Armenię.
Armenię zaczynamy od zwiedzania KLASZTORU HAGHPAT (X w), który jest wpisany na listę UNESCO i łączy kilka budynków, w tym kościoły, sale muzyczne, bibliotekę itd. Następnie jedziemy nad JEZIORO SEWAN, położone na wys. 1900 m n.p.m. Jest to największe jezioro Armenii, tutaj czeka nas spacer na półwyspie i zwiedzanie MONASTYRU SEWANAWANK (IX w.).
Kolejny dzień to zwiedzanie stolicy Armenii. ERYWAŃ to jedno z najstarszych miast Kaukazu i całego świata, założone w 782 roku p.n.e. do dziś pełni funkcję stolicy i największego miasta Armenii. Warty uwagi jest centralny plac miasta, Plac Republiki, na którym znajdują się ministerstwa i inne rządowe budynki. Spacerując dalej, zobaczymy piękny gmach Opery oraz Kaskady. Po zwiedzaniu centrum miasta udajemy się do miasta WAGHARSZAPAT (Eczmiadzyn) – znanego jest jako centrum religijne Armenii, właśnie tu została zbudowana pierwsza chrześcijańska katedra na świecie – kościół o tej samej nazwie. Według źródeł historycznych, budowanie kościoła zakończyło się w 303 r. i mimo licznych zniszczeń, katedra pozostała zachowana w niemal oryginalnym stanie, wpisana jest na listę UNESCO. Armenia to kraj wielu unikatowych zabytków sakralnych. W okolicach Erywania zwiedzamy: KLASZTOR GEGHARD, którego część jest wykuta w skale, a sam kościół zadziwia płaskorzeźbami i kamiennymi ozdobami, oraz pogańską ŚWIĄTYNIĘ GARNI, zbudowana w stylu klasycznym w I w. n.e., do dziś w całości zachowana. Świątynia o nazwie Garni poświęcona była bóstwu słońca Mitrze.
Na koniec jeszcze Muzeum upamiętniającego Ludobójstwo Ormian a wieczór pokaz fontann i muzyki.
Nie da się wszystkiego powiedzieć słowem i pokazać okruchem zdjęć trzeba po prostu pojechać zobaczyć i doświadczyć. Myślę że wszyscy wróciliśmy ubogaceni duchowo i doświadczeniem kultury i wiary Gruzinów i Ormian.
ks. Wiesław