XIX Niedziela Zwykła 11 VIII 2024 r.

Dzisiaj nabożeństwo do św. Marcina  o godz. 15.45

14 sierpnia o godz. 18.00, zostanie odprawiona Msza św. za zmarłych z naszych rodzin, mieszkańców Krościenka Wyżnego, Iskrzyni i Pustyn. W środę po mszy świętej wieczornej Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Po niej udamy się z procesją, modlitwą i zapalonymi zniczami na nasz cmentarz parafialny, na groby naszych bliskich zmarłych. Do wzięcia udziału w tym nabożeństwie serdecznie wszystkich zapraszamy, a młodzież z KSM-u prosimy o przygotowanie figury Matki Bożej. Zapraszamy również harcerzy z pochodniami. Prosimy również o obecność strażaków z OSP o to by zabezpieczyli przejście na cmentarz. Proszę również o posprzątanie grobów.

W czwartek (15.08) Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Msze św o godz. 7.30, 9.00, 11.00 i 16.00. Zgodnie z naszą polską tradycją Msza Święta o godz. 9.00 będzie Mszą św. Dożynkową – pobłogosławimy kwiaty, zioła i wieńce żniwne. Na zakończenie Mszy św. odbędzie się procesja wokół kościoła z wieńcami a następnie odśpiewamy dziękczynne Te Deum za dar tegorocznych zbiorów. Natomiast o godz. 14.00 tradycyjny objazd z wieńcami po gminie.  Prosimy o ostrożność i nie przebieganie przez jezdnię. Po południu Msza św. o godz. 16.00. Poświecenie kwiatów na każdej Mszy św.

Wójt i Radni Gminy Krościenko Wyżne oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Krościenku Wyżnym serdecznie zapraszają na Dożynki Gminy Krościenko Wyżne  Tegoroczne obchody odbędą się na Stadionie w Krościenku Wyżnym (ul. Sportowa) 15 sierpnia 2024 r.  godz. 16:00   Gwiazdą tegorocznych dożynek będzie Piotr Cugowski. Wystąpią również:  KGW Krościenko Wyżne, Gminna Orkiestra Dęta z Krościenka Wyżnego, Kapela ludowa „Krościeniacy”, Bimber, Zespół muzyczny FAJER

Z racji 16 dnia miesiąca  w środę wieczorem modlić będziemy się do św. Jana Pawła II.

Msze św. poza parafią:

+ Kazimierz Gonet – odprawi ks. Antoni Kozak

+ Anna Nóżka – ks. Jan Marszłaek

+ Edyta Machnik- ks. Łukasz Juszczyk

+ Piotr Dębiec – ks. Grzegorz Liput

Pogrzeb śp. Adama Borkowskiego z ul. Południowej we wtorek o godz. 15.00.

Wieczne Odpoczywanie………

 

 

PIELGRZYMKA PO KRAJACH NADBAŁTYCKICH

 5-12 PAŹDZIERNIK 2024

Zbiórka uczestninków o godz. 23.15 w dniu 4 PAŹDZIERNIKA

WYJAZD 23.30

Dzień I (5 PAŹDZIERNIK)

Przejazd do KOWNA – Spacer po Starówce – ruiny zamku, archikatedra Św. Piotra i Pawła, Plac Ratuszowy, przy którym znajduje się kościół i zabudowania dawnego kolegium jezuickiego, gdzie jako nauczyciel pracował Adam Mickiewicz. Przejazd do SZYDŁOWA – miejsca objawień maryjnych z 1610 r., często określanego mianem „Litewskiego Lourdes”. Msza Święta w najważniejszym sanktuarium maryjnym Litwy. Przejazd do znajdującej się w pobliżu Szawli – GÓRY KRZYŻY – gdzie od czasów powstania listopadowego wierni znoszą krzyże, których jest tutaj setki tysięcy. Miejsce to było szczególnym puntem oporu przeciwko Sowietom. Możliwość zakupu i pozostawienia własnych krzyży. Przejazd na nocleg do Rygi. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.

Dzień II (6 PAŹDZIERNIK)

Śniadanie. Przejazd do położonego w pobliżu Rygi – RUNDALE – zobaczymy tutaj pałac – nazywany często Wersalem Inflantrezydencję Książąt Inflanckich. Zwiedzanie pałacu oraz wspaniałych ogrodów w stylu francuskim. Przejazd do Rygi. Zwiedzanie stolicy Łotwy: Kościół św. Piotra, katedra ryska, ratusz, średniowieczne kamieniczki, kamieniczki Trzej Bracia, zamek Kawalerów Mieczowych, wpisana na listę UNESCO dzielnica kamienic w stylu secesyjnym. Msza Święta w Kościele Matki Bożej Bolesnej. Powrót do hotelu. Obiadokolacja.

Dzień III (7 PAŹDZIERNIK)

Śniadanie. Przejazd do TALLINA. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy zwiedzania starówki: Górne Miasto: Baszta Długi Herman, zamek Toompea, sobór prawosławny św. Aleksandra Newskiego, katedra luterańska Toomkirik, wzgórze Toompea,  następnie przejdziemy na Dolne Miasto. Tu zobaczymy  kościół św. Mikołaja, ratusz, Aptekę Magistracką, kościoł św. Ducha, Przejdziemy traktem Pikk, gdzie zobaczymy Wielką Gildią kup iecką, dom Bractwa Czarnogłowych, kościół św. Olafa, zespół kamieniczek Trzy Siostry, basztę Gruba Małgorzata. Msza Święta w kościele katolickim. Przejazd na nocleg. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.

Dzień IV (8 PAŹDZIERNIK)

Śniadanie. Przejazd do portu w Tallinie, gdzie przesiądziemy się na prom, na którego pokładzie przepłyniemy przez Zatokę Ryską do stolicy Finlandii – HELSINEK. Po przypłynięciu na miejsce rozpoczniemy spacer po zabytkowym centrum miasta, w trakcie którego zobaczymy m.in.: Plac Senacki wraz z Katedrą Luterańską –  symbolem niezależności od prawosławnej Rosji, Sobór Uspieński – czyli katedrę fińskiego kościoła prawosławnego, a także zabytkową Halę Targowej, w której można spróbować wielu lokalnych przysmaków, np. z renifera. Powrót promem do Tallina. Powrót do hotelu. Obiadokolacja.

Dzień V (9 PAŹDZIERNIK)

Śniadanie. Przejazd do TARTU dawniej znanego jako Dorpat – jednego z najciekawszych miast Estonii, nazywanych również naukowa stolicą Estonii. Zwiedzanie miasta: uniwersytet, ruiny katedry Św. Piotra i Pawła. Plac Ratuszowy wraz z malowniczymi kamieniczkami. Przejazd do AGŁONY – najważniejszego sanktuarium maryjnego na Łotwie. Msza Święta – zwiedzanie Sanktuarium Przejazd na nocleg w okolicach Dyneburga. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.

Dzień VI (10 PAŹDZIERNIK)

Śniadanie. Przejazd do WILNA. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od Mszy Świętej w Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie miasta z przewodnikiem, w trakcie którego zobaczymy Świątynię Unicką, Celę Konrada, Cerkiew św. Ducha, Plac Ratuszowy, niezwykle urocze boczne uliczki starówki, Kościół Św. Trójcy ze słynnym obrazem Kazimierowskiego „Jezus Miłosierny”, Uniwersytet Wileński wraz z dziedzińcami i kościołem św. Janów. Czas wolny, a po nim dalsze zwiedzanie: Plac katedralny, Góra Trzech Krzyży. Następnie  zwiedzimy najpiękniejszy barokowy kościół barokowy w Wilnie – Piotra i Pawła oraz odwiedzimy Cmentarz na Rossie, na którym spoczywa matka oraz serce Józefa Piłsudskiego, a także wielu poslich patriotów na czele z Joachimem Lelewelem. Przejazd na nocleg. Zakwaterowanie w hotelu w Wilnie. Obiadokolacja.

Dzień VII (11 PAŹDZIERNIK)

Śniadanie. Przejazd do TROKÓW – zobaczymy tutaj zamek wielkich książąt litewskich (z zewnątrz). Spacer ulicą karaimską , która do dnia dzisiejszego zamieszkiwana jest przez Karaimów. Degustacja jednego z dań kuchni karaimskiej. Przejazd do BIAŁEGOSTOKU. Zobaczymy tutaj „Wersal Podlasia” czyli Pałac Branickich (z zewnątrz), a także przespacerujemy się po ogrodach pałacowych. Następnie zwiedzimy MUZEUM SYBITU, prezentujące tragiczny los polskich zesłańców na nieludzką ziemię, Msza Święta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, w którym znajdują się doczesne szczątki Błogosławionego Księdza Michała Sopoćko. Wyjazd w drogę powrotną. Po drodze zatrzymamy się na obiadokolację.

Cena: 2365 zł

Cena obejmuje:

  • Transport, opłaty drogowe, parkingi;
  • 6 noclegów. Pokoje 2-3 osobowe z łazienkami.
  • Wyżywienie: 6 śniadań, 6 obiadokolacji.
  • Obiad w drodze powrotnej
  • Opieka pilota – przewodnika
  • Ubezpieczenie KL i NNW
  • System tourguide
  • Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

 

Cena nie obejmuje:

  • Kwoty 110 euro/os. zbieranej przez pilota w autokarze z przeznaczeniem na:
    • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz atrakcji:
      • Pałac Rundale
      • Prom Tallin – Helsinki – Tallin
      • Degustacja kuchni karaimskiej
    • Przewodników lokalnych w: Rydze, Rundale (przewodnik lub audioguide), Tallinie, Helsinkach, Wilnie
    • Opłaty drogowe oraz parkingi
  • Ewentualnego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji w wysokości zł płatne w terminie do 7 dni od podpisania umowy o uczestnictwo w pielgrzymce
  • Dopłaty do pokoju jednoosobowego (na zapytanie)
  • Świadczeń nie wymienionych w ofercie
  • Wydatków własnych

Ważne informacje:

  • Prosimy o zabranie ważnego dowodu tożsamości: PASZPORT/ DOWÓD OSOBISTY
  • Zastrzegamy sobie zmianę kolejności zwiedzanych obiektów
  • Cena skalkulowana jest dla grupy 44 osób
  • Cena została skalkulowana wg stawek transportu obowiązujących na dzień 08.08.2024 oraz przy. Cena może ulec zmianie w związku ze zmianą liczebności grupy, stawek transportowych, preferencji grupy oraz w momencie kiedy kurs euro przekroczy 4.65 zł
  • Aktualne warunki odnośnie wjazdu na terytorium poszczególnych krajów znaleźć można na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
  • Wysokość składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy z tytułu zawartej umowy o udział w imprezie turystycznej określa rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 22.12.2020 (poz. 2372, 2379.)