Śladami Błogosławionego Karola Habsburga 

PIELGRZYMKA NA MADERĘ

 10 – 17 MAJ 2024

Zapisy od 7 I 2024

Dzień I (10 MAJ)

Zbiórka uczestników na Lotnisku Chopina w Warszawie o godz. 10.30. Msza Święta. Przelot do Funchal liniami TAP Portugal z przesiadką w Lizbonie w trakcie której zjemy obiadokolację. Lądowanie w Funchal o godz. 20.55. Po wylądowaniu przejazd do hotelu Estalagem do Vale w Sao Vicente. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.

Dzień II (11 MAJ)

Śniadanie. Przejazd do FUNCHAL – głównego miasta Madery, mającego również status uzdrowiska, w którym na przestrzeni dziejów gościli m.in. cesarzowa Sissi, Józef Piłsudski oraz Winston Churchil. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od wizyty w Muzeum Cristiano Ronaldo – współcześnie najbardziej znanej postaci związanej z Maderą. Następnie udamy się na Stare Miasto, gdzie zobaczymy  XVI – wieczną fortecę – Palazio San Laurenzio,  Katedrę oraz Kolegium Jezuickie, a także przejdziemy Rua Santa Maria, która słynie z fantazyjnie pomalowanych drzwi wejściowych do domów, a następnie wjedziemy kolejką linową na GÓRĘ MONTE. Zobaczymy tutaj przepiękne ogrody tropikalne zajmujące powierzchnie 7 ha, a także Sanktuarium Matki Bożej z Monte – główny ośrodek pielgrzymkowy Madery. Tutaj też znajduje się grób ostatniego Cesarza Austro-Węgier błogosławionego Karola Habsburga. Msza Święta. Obiadokolacja w restauracji. Powrót na nocleg.

Dzień III (12 MAJ)

Śniadanie. Przejazd do RIBEIRA BRAVO. Msza Święta w jednym z najpiękniejszych kościołów na Wyspie – XV wiecznym Kościele Świętego Benedykta. Następnie udamy się na zwiedzanie południowo – wschodniego wybrzeża Madery. Na początek przystaniemy na CABO GIRAO – jednym z najwyższych klifów w Europie. Zobaczymy panoramę na okoliczne klify z przeszklonej platformy widokowej zawieszonej 580 metrów nad poziomem morza, z której widok zapiera dech w piersiach. Następnie przejedziemy na PONTA DO PARGO – najdalej na wschód wysunięty skrawek Madery z malowniczą latarnią morską. Przejazd do CAMARA DE LOBOS – wioski rybackiej, otoczonej jednymi z najwyższych klifów w Europie. Tutaj zatrzymamy się w PIWNICY HENRIQUES & HENRIQUES słynącej jako najlepszy producent wina Madeira na wyspie. Degustacja wina połączona z możliwością zakupu. Obiadokolacja w restauracji. Powrót do hotelu.

Dzień IV (13 MAJ)

Śniadanie. Przejazd na Północne Wybrzeże. Na początek odwiedzimy JASKINIE SAO VICENTE. W czasie zwiedzania tej największej, wulkanicznej jaskinie na Wyspie zobaczymy krystalicznie czyste podziemne jeziora, magmowe stalagmity i stalaktyty, a na koniec w czasie zwiedzania multimedialnego Centrum Wulkanizmu zobaczymy trójwymiarowe spojrzenie na historię wulkanów. Następnie przejedziemy do rybackiej miejscowości PONTA DELGADA, w której znajduje się Kościół Dobrego Jezusa, skrywający Krucyfiks, który w 1740 r. w niewyjaśnionych okolicznościach został wyrzucony na brzeg morski. Msza Święta. Następnie ruszymy w kierunku Porto Moniz. Trasa wieść nas będzie PÓŁNOCNĄ TRASĄ NADBRZEŻNĄ – która określana jest najbardziej malowniczą i spektakularną trasą drogową na wyspie. Po dotarciu do PORTO MONIZ wypoczynek na naturalnych kąpieliskach otoczonych skałami z lawy. Słyną one z krystalicznie czystej wody, regularnie wymienianej w trakcie przypływów. Obiadokolacja w restauracji. Powrót do hotelu.

Dzień V (14 MAJ)

Śniadanie. Msza Święta. Następnie wyruszymy w góry centralnej Madery. Na początek udamy się do położonego na wysokości ponad 1000 metrów n.p.m. punktu widokowego EIRA DO SERRADO, z którego spoglądniemy na jeden z najpiękniejszych widoków na Maderze. Następnie przejedziemy do wioski CURRAL DAS FREIRAS, której nazwa w dosłownym tłumaczeniu „schronienie zakonnic” odnosi się do wydarzeń z XVI wieku, kiedy to siostry z klasztoru Santa Clara z Funchal schroniły się tu przed piratami. Ta wciśnięta w dolinę wioska słynie dziś z kasztanów oraz różnego rodzaju produktów z nich powstających, z których najsłynniejsze są zupy, ciasta i przede wszystkim likier kasztanowy, którego spróbować można w tutejszych lokalach gastronomicznych. Obiadokolacja w restauracji. Wyjazd w drogę powrotną do hotelu.

Dzień VI (15 MAJ)

Śniadanie. Przejazd do położonej w MACHICO – CAPELA DOS MILAGRES. Ta dedykowana Jezusowi kaplica powstała jako wotum za odkrycie nowego lądu. Znajduje się w niej Figura Chrystusa, która w czasie lawiny błotnej została porwana do morza, cudownie odnaleziona, a następnie powróciła na swoje miejsce. Msza Święta. Przejazd na najdalej na wschód wysunięty kraniec Madery – PONTA DE SAO LAURENCO. Jest to jeden z najpiękniejszych zakątków wyspy, który przejdziemy trasą Vereda da Ponte de Sao Laurencio, z której będziemy mogli podziwiać piękne widoki na Atlantyk, delektując się półpustynnym klimatem typowym dla tej części wyspy. Po powrocie na parking udamy się na zaciszną czarną plażę Prainha, gdzie wypoczniemy po trudach wędrówki. Obiadoolacja w restauracji. Powrót do hotelu.

Dzień VII (16 MAJ)

Śniadanie. Przejazd do górskiej miejscowości RIBEIRA FRIO, której okolice słyną z hodowli pstrąga tęczowego. Wyruszymy stąd na krótką trasę wiodącą na punkt widokowy BALCOES, z którego dostrzec można najwyższe szczyty Madery. W trakcie spaceru oprócz pięknych widoków zachwycić będziemy się mogli również szumem wartkiego potoku, a także zobaczyć naturalnie występujący las wawrzynowy. Przejazd do Garajau. Zobaczymy tutaj POMNIK CHRYSTUSA KRÓLA odsłonięty w 1927 r., z którego roztacza się piękny widok na Atlantyk. Następnie zjedziemy kolejką linową na położoną u podnóża klifu, na której stoi pomnik plażę. Wypoczynek na plaży. Powrót kolejką na górę, następnie przejazd na obiadokolację w restauracji i powrót do hotelu.

Dzień VIII (17 MAJ)

Wczesne śniadanie lub breakfast box. Przejazd na lotnisko. Wylot o godz. 4.15. Przelot do Warszawy z przesiadką w Lizbonie. Lądowanie na Lotnisku Chopina około godziny 13.00. Zakończenie pielgrzymki.

Cena: 4 700 zł

Cena obejmuje:

 • Przelot samolotem na trasie Warszawa – Funchal – Warszawa
 • 7 noclegów
 • 7 śniadań i obiadokolacji
 • Opieka pilota na całej trasie pielgrzymki
 • System tourguide dla każdego uczestnika
 • Ubezpieczenie KL i NNW na kwotę 20 000 euro

Cena nie obejmuje:

 • Kwoty 300 EUR z przeznaczeniem na:
  • transport nowoczesnym busem na Maderze
  • przewodnik lokalny w Funchal
  • Bilety do zwiedzanych obiektów i atrakcji:
   • Muzeum Cristiano Ronaldo
   • Kolejka na Monte
   • Pałac i Ogrody Monte
   • Jaskinia Sao Vicente
   • Baseny lawowe Porto Moniz
   • Kolejka linowa w Garajau

Ważne informacje:

 • Prosimy o zabranie ważnego dowodu tożsamości: PASZPORT/ DOWÓD OSOBISTY
 • Zastrzegamy sobie zmianę kolejności zwiedzanych obiektów
 • Cena skalkulowana jest dla grupy 18 osób. Cena została skalkulowana wg stawek transportu, cen świadczeń obowiązujących na dzień 20.12.2023 oraz przy maksymalnym kursie 4.70 zł za 1 Euro. Cena może ulec zmianie w związku ze zmianą liczebności grupy, stawek transportowych, preferencji grupy oraz w przypadku gdy kurs euro przekroczy 4.70
 • Wysokość składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy z tytułu zawartej umowy o udział w imprezie turystycznej określa rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 22.12.2020 (poz. 2372, 2379.)
 • W ramach lotu, klient ma prawo do zabrania 1 szt. bagażu rejestrowego o wadze max 23 kg, 1 szt. bagażu podręcznego o wadze max 8 kg.