Fragment kazania na zakończenie roku kalendarzowego 2020.

Udało się przed wybuchem pandemii przeżyć Orszak Trzech Króli, dzień Chorych, grupa parafian uczestniczyła w pielgrzymce do Ziemi świętej., a ostatnim wydarzeniem były rekolekcje szkolne. A potem :właściwie nie było Wielkiego Postu a święta Wielkanocne na długo zostaną w pamięci przy pustym kościele. Próbowaliśmy odpowiedzieć na to wyzwanie transmisjami Mszy św. najpierw przez Facebooka  a potem zostały zakupione i zainstalowane kamery przez które byliśmy i jesteśmy w domach wielu ludzi. To tylko namiastka tego co najważniejsze spotkania z Chrystusem na Eucharystii- nawet najlepsza transmisja tego spotkania na Eucharystii nie zastąpi .Odetchnęliśmy trochę od maja do września: Przeżyliśmy odpust św. Jana Nepomucena, prymicje ks. Jakuba Szafrana, Boże Ciało, przełożoną I komunia święta, okrojone dożynki i pielgrzymkę parafialną min do Gietrzwałdu. W Polsce odbyły się wybory prezydenckie.

A od jesieni stopniowo znów zostaliśmy zamknięci; dzieci w domach na lekcjach zdalnych, nie odbyły się misje parafialne, nie byliśmy 1 XI na cmentarzach. Udało się przeżyć i zorganizować odpust parafialny ku czci św. Marcina i przyjąć nowych ministrantów i kandydatów.

W kościele spotykały się grupy parafialne jak tylko mogły, a Akcja Katolicka prowadziła codziennie wieczorem modlitwy przed Msza św w które włączali się inni, dużym zainteresowaniem cieszyły się pierwsze soboty miesiąca. Niestety z uwagi na min. pandemię jeden z kręgów rodzin rozwiązał się, również grupy dziecięce i młodzieżowe miały problemy ze spotkaniami. Jestem wdzięczny że starały spotykać się na eucharystii. Dziękuję za troskę katechetyczną, duszpasterską świadectwo modlitwy, życia, życzliwość i wspieranie mnie naszym Kapłanom: Ks. Krzysztofowi i Ks. Łukaszowi.  i  Ks. Janowi, oraz klerykowi: Grzegorzowi. Naszym siostrom: Siostrze organistce, katechetce i dyrektor Przedszkola i zakrystiance

Parafia w liczbach:

Sakrament chrztu został udzielony 43 dzieciom w tym 2 spoza parafii.

Do komunii świętej po raz pierwszy przystąpiło 43 dzieci z klas III – w dniu 21 VI 2020

Odbyło się 22 śluby w tym 2 na licencji spoza naszej parafii. Co Ci młodzi w tym roku przezywali w związku z organizacją ślubu i wesela – to oni najlepiej wiedzą.

Odeszło od nas 45 osób – w tym 8 spoza parafii, jeden z naszych parafian pochowany został poza nasza parafią. Wśród tych którzy odeszli byli ks. Aleksander Glazar i ks. Krzysztof Pastuszak – brakuje ich zwłaszcza w konfesjonale w którym służyli jak tylko mogli mimo lat które mieli. W Nikaragui zmarł zaś mający korzenie z Krościenka bp Dawid Żywiec.

Sprawy gospodarcze: Na plebani właściwe został zakończony jej remont. Została co prawda jeszcze kuchnia i spiżarnia ale one są w dobrym stanie i na razie remontu nie potrzeba.

Wykonano remont na dole Domu Parafialnego min. na Przystań św. Marcina, na którego wyposażenie ofiary zbierali członkowie Wspólnoty w Duchu Świętym. Wykonano również ogrodzenie od strony szkoły stawu.

Problemem który już nurtuje nas od kilku lat jest utrzymanie cmentarza. Toczy się procedura przygotowawcza do przekazania cmentarza Gminie. Miejmy nadzieje że zakończy się one pozytywnie. Wpływy z cmentarza w tym roku to 26 tyś zł. Wydatki: to 39 tyś zł.

Wychodzi że mamy dług na cmentarzu w  wysokości 13 tyś zł.   Pozostał dług z cmentarza za rok 2019 – 25 tyś zł – niestety z uwagi na brak  normalnych składek w przeciągu prawie całego roku nie było z czego spłacić. W ten sposób w roku 2021 trzeba będzie spłacić 38 tyś zł.  Została wykonana inwentaryzacja cmentarza i program wyszukiwania grobów Grobonet – który będzie uzupełniony na wiosnę – koszt jego wykonania to 13 600 zł. Wniosek jest jeden nie da się prowadzić cmentarza w dotychczasowy sposób. Czy będzie zarządzać Gmina czy parafia prawdopodobnie nastąpi zmiana sposobu zarzadzania cmentarza i systemu opłat na podobny jak w sąsiednich gminach i w Krośnie.

Dobrem które podjęliśmy jako wspólnota parafialna i mieszkańców Krościenka Wyżnego był remont dachu i domu na ul. Wąskiej. Ofiary parafian, darczyńców z różnych firm, czas poświęcony przez remontujących dom i wspomagających strażaków, Urzędu Gminy i GOPS-u to czas, dobro i wyraz miłości bliźniego za który szczególnie chciałbym wszystkim podziękować.

Ze swojej strony chce podziękować wszystkim ofiarodawcom, darczyńcom, włączającym się w prace przy i w kościele przy różnych okazjach, tym którzy przez wpłaty na konto wiedząc że nie ma parafia wpływów przelewali ofiary na utrzymanie kościoła i cele parafialne. Tym dla których kościół parafialny jest ich kościołem, którym zależy by on sam i jego otoczenie piękniało. Bóg niech wynagrodzi za wszelkie dobro. Ze swej strony zapewniam Was o modlitwie, i staraniu o to, żeby wszystkie sprawy związanie tak z życiem duchowym jak i materialnym naszej parafii, były wykonywane solidnie i uczciwie. Niech Dobry Bóg dawca czasu obdarza nas wszystkich swoimi łaskami i darami abyśmy jak najlepiej wykorzystali czas naszego życia z pożytkiem dla nas i dla naszego życia wiecznego.