Wielu z nas późną jesienią zadaje sobie pytanie, jak przetrwać długie  ponure wieczory. Jak nie dać się nudzie i smutkowi. Zasiedzeni w domowym zaciszu na kanapach, fotelach, z pilotem do telewizora albo z laptopem na kolanach próbujemy znaleźć treści, które nas nakarmią, rozerwą albo zszokują. Choć na chwilę. Czasem warto wyjść ze strefy komfortu i popatrzeć szerzej na swoje życie, człowieczeństwo, wreszcie chrześcijaństwo. Naprawdę warto udać się na poszukiwanie treści, które ożywiają, inspirują, odnawiają myślenie i przemieniają. Dlaczego? Bo pochodzą z Bożego Słowa i Jego spraw.

 

Ci, którzy wybrali się na Halę Sportową MOSiR w Krośnie w listopadowy weekend mogli się o tym przekonać. W dniach 09 – 10.11.2019 r. odbyło się IX Podkarpackie Forum Charyzmatyczne, tym razem przeżywane pod hasłem „Zawsze się radujcie!”.

 Na samym początku nastąpiło zawiązanie wspólnoty, które poprowadził zespół Mocni w Duchu z Łodziz o. Pawłem Sawiakiem SJ. Pierwszą konferencję „Porażka i smutek w życiu chrześcijanina” wygłosił Michał Borkowski, kolejną pt. „Radość wiary” przedstawiła Inga Pozorska. 

Uczestnicy Forum  wzięli udział w Eucharystii, której przewodniczył bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej. Trzecią konferencję w tym dniu pt. „Radość strategią Ducha Świętego”  zaprezentowała Karolina Barycka – Kozyra . Ostatnim punktem pierwszego dnia IX Podkarpackiego Forum Charyzmatycznego w Krośnie był Wieczór Chwały z modlitwą o uzdrowienie, zakończony Apelem Jasnogórskim.

W drugim dniu forum odbyły się  dwie konferencje – „Radość Ewangelii” wygłoszona przez o. Pawła Sawiaka SJ oraz „Zawsze się radujcie – rola świeckich w kościele” zaprezentowana przez abp Józefa Michalika. Następnie zespół Mocni w Duchu poprowadził charyzmatyczną Modlitwę do Ducha Świętego – o radość. Spotkanie zakończyła Eucharystia, którą celebrował abp Adam Szal. W tegorocznym forum uczestniczyło ponad 1800 osób. Wśród tej liczby znalazła się również Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Chwała Boża z Krościenka Wyżnego. Jako chrześcijanie powinniśmy podążać za wezwaniem: Zawsze się radujcie!

Łatwo powiedzieć? Wcale nie… Koncentrować się na tym, co mamy, a nie na tym, czego nam brakuje, starać się być wdzięcznym za wszystko – bo tak naprawdę wszystko jest darem i nic nam się nie należy… Czerpać radość z bycia w rodzinie, w relacji z innymi, we wspólnocie.

I wreszcie zauważać na co dzień Dawcę radości i żyć w Jego obecności bez względu na to, co przyniesie nam kolejny dzień.

Za rok kolejne jubileuszowe forum, które zapowiada się wyjątkowo! Może od dziś warto na nie czekać i zaplanować jesienny weekend w duchowym SPA!

A. Tomkowicz