Dzisiaj Wypominki wraz z koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.30. W czasie nabożeństwa nowenna do Ducha św. przed bierzmowaniem naszej młodzieży.

11 listopada jutro w  poniedziałek obchodzić będziemy Dzień Odpustu parafialnego ku czci św. Marcina i 101 –lecie Niepodległości. Porządek Mszy św. będzie niedzielny. Na odpust zapraszam wszystkich parafian i gości oraz Straż Pożarną, Orkiestrę Dętą, harcerzy i poczty sztandarowe, chór. W tym roku o godz. 9.00 – suma odpustowa z bierzmowaniem naszej młodzieży – po niej procesja wokół kościoła.  O godz. 11.00 – suma patriotyczna. Po niej przejście pod pomnik Wdzięczności za odzyskaną przed ponad 100 laty Niepodległość.  Odpustowi parafialnemu przewodniczył będzie ks. Abp Józef Michalik. Młodzież z KSM-u na odpuście będzie rozprowadzać tradycyjne rogale Świętego Marcina i mam nadzieję, że będzie pogoda i przybędzie św. Marcin na koniu. Po Msz

Dziękuje tym którzy wczoraj przyszli do pomocy w porządkach przy kościele i otoczeniu 4 panom i trzem księżom.

W tym tygodniu wspominamy: we wtorek – św. Jozafata męczennika, w środę – św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyn a- męczenników Polskich,  a w sobota 16 – będziemy modlić się za wstawiennictwem św. Jana Pawła II a po Mszy św. wieczornej – ucałowanie relikwii.

W czwartek po Mszy św. wieczornej spotkanie kandydatów na ministrantów i kandydatów na kandydatów.

Serdecznie dziękuje za złożone ofiary na zapłacenie prac przy kościele: odwodnienie, drenaż opaskowy, izolacja fundamentów oraz zagospodarowanie terenu wokół kościoła. Bardzo dziękuję za życzliwe przyjęcie zbierających, wszyscy byli pod wrażeniem waszej życzliwości i otwartości na zbierających oraz rozumieli potrzebę zebrania tych pieniędzy. Łącznie do dnia dzisiejszego zebrano wraz z wpłatami na konto 90 020 zł.

Dziękuje również za wykonanie relikwiarza panom Józefowi Wackowi, Przemysławowi Michnie, Grzegorzowi Tomkowiczowi. Pomagali im również inni. Wszystkim im dziękuję że na odpust parafialny będziemy mieć relikwiarium gdzie będziemy mogli wypraszać przez wstawiennictwo świetnych potrzebne dla nas łaski.

Dzisiaj po południu około 13.00 będzie zbiórka na ul. Dworskiej a jutro po południu ok. 13.30 na ul. Parkowej – proszę o życzliwe przyjęcie zbierających pań. Zbiórka na ulicach Kasztanowa i Grunwaldzka odbędzie się 17 XI również w niedzielę w godzinach popołudniowych.

Zwracam się z prośba do mężczyzn, zwłaszcza naszych strażaków o pomoc w przygotowaniu drzewa na opał przed zima – proszę o pomoc na sobotę 16 XI na godz. 9.00.

 

Komitet Organizacyjny Koncertu Charytatywnego ,,Złote Serca” Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym Rada Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym

Zaprasza na Koncert Charytatywny ,,Złote Serca”

Koncert odbędzie się w niedzielę 17 listopada 2019r. o godz.15.00 w sali Domu Ludowego  w Krościenku Wyżnym.

W tym roku całkowity dochód z koncertu zostanie przekazany na leczenie   i rehabilitację półtorarocznej Oli Czajki z Krościenka Wyżnego, która cierpi na rzadkie schorzenie o podłożu genetycznym zwane achondroplazją inaczej ,,karłowatością”. Aby Ola mogła samodzielnie funkcjonować konieczne jest wydłużenie operacyjne kończyn, których koszt zdecydowanie przekracza możliwości finansowe rodziców.  W organizację tej imprezy zaangażowało się wiele osób, organizacji i instytucji z terenu całej gminy.

Podczas koncertu przeprowadzona zostanie zbiórka pieniędzy do puszek oraz ,,Loteria Fantowa” – początek o godz. 14.30.

Uzyskane w ten sposób środki finansowe wspomogą Olę w kosztownym leczeniu   i rehabilitacji.

Wystąpią: przedszkolaki,  zespół muzyczny ,,Song”, „Duet Gajda”- gwiazda X edycji ,,Mam Talent”, Michał Matuszewski – finalista XI edycji Must Be The Music, zespół Groovinscy oraz zespół przygotowany przez muzyków: Łukasza Podkula, Rafała Glazara i Dominika Hebdę.

WSTĘP WOLNY

Organizatorzy zapewniają poczęstunek w ,,Mini kawiarni” (kawa, herbata, ciasta)

Również jako parafianie możemy włączyć się w tą szlachetną inicjatywę i pomoc dla Oli. Pod kościołem w przyszła niedzielę po Mszach św. będą zbierane ofiary na ten cel a organizatorzy będą rozprowadzać ciastka i placki w formie cegiełek.

Ogłoszenia Gminy

W związku z rozpoczętym sezonem grzewczym Urząd Gminy Krościenko Wyżne, przypomina mieszkańcom, iż obowiązuje ustawowy BEZWZGLĘDNY ZAKAZ SPALANIA ODPADÓW, zarówno na terenie nieruchomości jak i w piecach domowych.

Stąd nasz apel do wszystkich mieszkańców gminy, aby spalać w piecach tylko wysokiej jakości paliwo, które jest bezpieczne dla nas i otaczającego nas środowiska naturalnego. Zwracajmy również uwagę na to co palą sąsiedzi, a każde podejrzenie spalania odpadów zgłaszajmy do Urzędu Gminy, dzwoniąc pod numer 13 431 50 91 lub na Policję. Prosimy również o wystawianie worków z odpadami zgodnie z obowiązującym harmonogramem.

W ramach programu „Czysta Energia” Gmina Krościenko Wyżne ma jeszcze do zagospodarowania kolektory słoneczne na ciepłą wodę. Dofinansowanie do instalacji wynosi 70 % całkowitej kwoty. Termin realizacji przedsięwzięcia do końca listopada br. Jeśli ktoś byłby chętny proszę zgłosić się do UG Krościenko Wyżne do pokoju nr 7, najpóźniej do 13.11.2019 r.

Ogłoszenie pełne:

W związku z rozpoczętym sezonem grzewczym Urząd Gminy Krościenko Wyżne, przypomina mieszkańcom, iż obowiązuje ustawowy BEZWZGLĘDNY ZAKAZ SPALANIA ODPADÓW, zarówno na terenie nieruchomości jak i w piecach domowych.

Nasze domowe instalacje nie są przystosowane do spalania śmieci. Nie są wyposażone w żadne urządzenia do oczyszczania spalin, a temperatura spalania jest zbyt niska, aby bezpiecznie spalać substancje szkodliwe zawarte w odpadach. Niskie temperatury panujące w domowych piecach powodują, że w trakcie spalania wydziela się wiele trujących związków chemicznych. Dymy wydobywające się z domowych kominów zawierają między innymi: dioksyny i furany, tlenki węgla, nieorganiczne związki chloru, nieorganiczne związki fluoru, tlenki azotu, metale ciężkie, dwutlenek siarki, chlorowodór i cyjanowodór.

Kominy naszych domów są niskie, co oznacza, że wszystkie wydobywające się z nich gazy (dymy ze spalania) opadają niedaleko naszych domów, powodując, że powietrze, którym oddychamy pełne jest szkodliwych substancji. Ponadto przenika do gleby, a następnie kumuluje się w roślinach.

Szkodliwe substancje wydobywające się z kominów domowych są również bardzo niebezpieczne dla naszego układu oddechowego i odpornościowego, gospodarki hormonalnej organizmu. Są powodem rozwoju licznych chorób nowotworowych. Wydaje nam się, że płacimy mniej, ale to tylko pozory, najwyższą cenę za naszą głupotę – nie bójmy się tego słowa – płacą nasze dzieci i bliscy, nieodwracalnie tracąc zdrowie.

Stąd nasz apel do wszystkich mieszkańców gminy, aby spalać w piecach tylko wysokiej jakości paliwo, które jest bezpieczne dla nas i otaczającego nas środowiska naturalnego. Zwracajmy również uwagę na to co palą sąsiedzi, a każde podejrzenie spalania odpadów zgłaszajmy do Urzędu Gminy, dzwoniąc pod numer 13 431 50 91 lub na Policję.

Zgodnie z art. 155 i art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2019 r., poz. 701 t.j.) spalanie śmieci w piecach i kotłowniach domowych oraz na wolnym powietrzu jest zabronione i karalne – „ Termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów, z zastrzeżeniem art. 31”. Art. 191 – „Kto, wbrew przepisowi termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny”. !!!

BĄDŹMY ZATEM AKTYWNI W OCHRONIE SWOJEGO ŚRODOWISKA NATURALNEGO, DBAJMY O ZDROWIE WŁASNE I NASZYCH BLISKICH. . NIE TRUJMY SIĘ SAMI I NIE POZWÓLMY TRUĆ INNYM!!!