11 kwietnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krościenku Wyżnym odbyło się spotkanie z księdzem proboszczem Wiesławem Kałamarzem, który opowiedział o swojej wyprawie do Rwandy. W spotkaniu uczestniczył wójt gminy Mateusz Liput, panie z Klubu Seniora oraz zainteresowani mieszkańcy naszej gminy.

Ksiądz Proboszcz przybliżył nieco ciekawostek na temat tego niewielkiego, bo liczącego 26,4 tys. km² państwa, położonego w środkowo-wschodniej Afryce. Rwanda do 1962 r. była kolonią belgijską. Określa się ją mianem „Kraju tysiąca wzgórz”, który wziął się od górskiego ukształtowania jego terenu.

Historia Rwandy jest niezwykle trudna. Kilkanaście lat temu miało tam  bowiem miejsce straszne ludobójstwo, którego ofiarą padło, według szacunków, od 800 000 do 1 071 000 ludzi.

W czasie spotkania ksiądz opowiedział także o pięknej, egzotycznej przyrodzie oraz życiu tamtejszych mieszkańców. Zwrócił uwagę na fakt, iż trudne warunki mieszkaniowe, brak dostatecznej ilości zróżnicowanego pożywienia i wody powoduje, że długość życia Rwandyjczyka jest znacznie krótsza niż mieszkańca Europy.

Przybliżył także historię objawień Maryjnych, jakie miały tam miejsce latach 80-tych. W swoich orędziach Maryja wzywała do modlitwy, nawrócenia i postu.

Dopełnieniem spotkania była duża ilość zdjęć i film, które zilustrowały opowieści. Niezwykle ciekawe były na przykład fragmenty Mszy Świętej, w czasie której wszyscy tańczą i śpiewają.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa kilkudziesięciu fotografii oraz pamiątek, ręcznie wykonanych przez Rwandyjczyków. Każdy miał okazję spróbować herbaty i owoców, rosnących z tym egzotycznym kraju.

Dziękujemy serdecznie księdzu proboszczowi Wiesławowi Kałamarzowi, za wizytę w naszej bibliotece.