Pasterka – Msza św. Pasterska – odprawiana jest o północy w z 24 na 25 grudnia, czyli w Boże Narodzenie i jest jedną z najważniejszych liturgii w Kościele Katolickim. Odprawiana jest na pamiątkę pastuszków, którzy czuwali na modlitwie przy żłóbku Jezusa.

Kiedy usłyszeli oni wiadomość o Narodzeniu Pańskim, wypasali właśnie swoje owce, jednak kiedy ukazali im się Aniołowie i obwieścili Dobrą Nowinę, nie zwlekali z wyruszeniem w drogę. Chcieli jak najszybciej oddać hołd Dzieciątku i chociaż byli przestraszeni, zdecydowali się wyruszyć w daleką podróż. Kiedy dotarli do żłóbka, padli na kolana, by uczcić narodziny Boga, a następnie rozeszli się po okolicy opowiadając wszystkim, że narodziło się Dziecię, które w przyszłości zbawi cały świat.

Przypominając sobie radość prostych ludzi, w każdą Wigilię bierzemy z nich przykład i podążamy do kościoła wraz z rozpoczęciem się święta, by jak najszybciej znaleźć się przy żłóbku i uczcić Narodzenie Pańskie.

Boże Narodzenie jest w domach polskich bardzo uroczyście świętowane. Spędzane w gronie rodzinnym, posiada niepowtarzalny klimat ze względu na rozliczne tradycje i zwyczaje, które obejmują między innymi uroczystą kolację, dzielenie się opłatkiem.

W naszej parafii Pasterce przewodniczył ks. proboszcz Wiesław Kałamarz w koncelebrze kapłanów z naszej parafii a kazanie wygłosił ks. Jakub Wielgos. Na koniec ks. proboszcz wszystkim zebranym złożył życzenia.

GALERIA ZDJĘĆ