Dzień Zaduszny – wszystkich wiernych zmarłych – Kościół wspomina w liturgii wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu. Przekonanie o istnieniu czyśćca jest jednym z dogmatów naszej wiary.

Obchód Dnia Zadusznego zainicjował w 998 r. św. Odylon (+ 1048) – czwarty opat klasztoru benedyktyńskiego w Cluny (Francja). Praktykę tę początkowo przyjęły klasztory benedyktyńskie, ale wkrótce za ich przykładem poszły także inne zakony i diecezje. W XIII w. święto rozpowszechniło się na cały Kościół zachodni. W wieku XIV zaczęto urządzać procesję na cmentarz do czterech stacji. Piąta stacja odbywała się już w kościele, po powrocie procesji z cmentarza. Przy stacjach odmawiano modlitwy za zmarłych i śpiewano pieśni żałobne. W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w XII w., a z końcem wieku XV była znana w całym kraju. W 1915 r. papież Benedykt XV na prośbę opata-prymasa benedyktynów zezwolił, aby tego dnia każdy kapłan mógł odprawić trzy Msze święte: w intencji poleconej przez wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych i według intencji Ojca Świętego.

Pamiętajmy o zmarłych a zwłaszcza o tych którzy tak nie dawno odeszli…

Zmarli 2017 – z parafii św. Marcina w Krościenku Wyżnym

 1. Śp. + Ewa Pudłowska
 2. Śp. + Edward Wójcik
 3. Śp. + Maria Zajdel
 4. Śp. + Edmund Skwierz
 5. Śp. + Wanda Pelczar
 6. Śp. + Zofia Fejkiel
 7. Śp.+ Stefan Lorens
 8. Śp. +Andrzej Szmyd
 9. Śp. +Zbigniew Panasiuk
 10. Śp. + Helena Szmyd
 11. Śp. + Bronisław Półchłopek
 12. Śp. +Zofia Lorens
 13. Śp. +Stefania Podkul
 14. Śp. + Franciszek Sowa
 15. Śp. +Janina Marszałek
 16. Śp. +Bolesław Bajorski
 17. Śp. + Janusz Pudła
 18. Śp. + Piotr Michna
 19. Śp. + Piotr Cebula
 20. Śp. + Adrian Ronowski
 21. Śp. + Helena Zajdel
 22. Śp. + Barbara Pelczar
 23. Śp. + Grażyna Kuliga
 24. Śp. + Helena Zygarowicz
 25. Śp. + Zofia Aftanas
 26. Śp. + Anna Śmietanka
 27. Śp. + Anna Filar
 28. Śp. + Jan Żywiec

 

Requiescant in pace