27 września nasza parafia przeżywała wizytację pasterską ks. abpa Adama Szala.

Jej najważniejszym punktem była uroczysta Msza Święta o godz. 17.00 w czasie której intronizowaliśmy relikwie św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego (Małej Arabki), a młodzież z klas trzecich przyjęła sakrament bierzmowania.

Ks. Arcybiskup Adam Szal – Metropolita Przemyski przybył już do nas dzień wcześniej po zakończonej wizytacji parafii pw. Ducha Świętego w Krośnie. Była to okazja do wieczornych rozmów kapłanów z ks. Arcybiskupem, ale także to zapoznania się z naszym życiem na plebanii.  W  środę po wspólnym śniadaniu ks. Arcybiskup udał się do domu Adriana któremu udzielił sakramentu bierzmowania. Było to dla niego i jego  rodziny wielkie religijne przeżycie, które zapewne na długo pozostanie w ich pamięci. Kolejnym punktem była szkoła. Korzystając z zaproszenia i gościnności dyrekcji szkoły i nauczycieli Pasterz naszej diecezji spotkał się z uczniami naszej szkoły. Był to dzień wyjątkowy bo po raz pierwszy nasza szkołę nawiedziły relikwie jej patrona św. Jana Pawła II. Już od godz. 8.00 przyniesione przez ks. Krzysztofa w asyście ministrantów relikwie były wystawione na holu szkolnym. Wartę przy nich zaciągnęli  nasi harcerze. Po przeniesieniu ich na salę gimnastyczną uroczyście je powitano.  Młodzież z Koła Teatralnego przygotowała wraz z opiekunami program artystyczny przybliżający postać naszego świętego Patrona. Ks. Arcybiskup Adam z uznaniem i podziwem wyrażał się o samym programie i talentach młodych aktorów. Dziękował również dyrekcji szkoły, obecnemu na sali wójtowi naszej gminy,  nauczycielom oraz tym którzy przygotowali piękny program. Na koniec podzielił się swoja refleksją opowiadając dzieciom bajkę o trzech kluczach. Kiedy dzieci i młodzież przeniosły się do sal lekcyjnych na swoje zajęcia ks. Abp spotkał się z kadrą nauczycielską i pracownikami szkoły. Dziękował za ich trud oraz prosił o współpracę w dziele kształtowania i wychowania młodego pokolenia Polaków. Po wizycie w szkole na chwilę zatrzymał się przy „Starym Kościelisku” rozmawiając o historii Krościenka Wyżnego i modląc się za zmarłych tu spoczywających. Na chwile opuściliśmy Krościenko udając się na poświecenie przeniesionej ze względu na bezpieczeństwo ludzi kapliczki do Wróblika Królewskiego. Wracając nawiedził „Księży Las” z kamieniem upamiętniającym pochowanych w lesie podczas cholery 170 lat temu i zapoznał się z sytuacją tego miejsca, polecając wykonać oznaczenia tego miejsca i nadać mu bardziej religijny wymiar.

Popołudnie wcale nie było lżejsze. Najpierw spotkanie z wszystkimi kapłanami oraz przybyłymi ks. Zdzisławem i Marianem Darażami, którzy pragnęli spotkać się z ks. Arcybiskupem po powrocie z misji afrykańskich i belgijskiej posłudze. Potem zagladnął do ks. Prałata Krzysztofa Pastuszaka. Czas biegł nieubłaganie o 15.00 wraz z liczna rzeszą wiernych modlił się za zmarłych na cmentarzu a potem odwiedził grób śp.  ks. Prałata Jana Szpunara i śp.  ks. Krzysztofa Zygara.

Najradośniejsze było spotkania z dziećmi w Ochronce naszych Sióstr Służebniczek. Dzieci bez skrepowania rozmawiały z ks. Biskupem a na koniec dały mu własnoręcznie wykonane prace malarskie. Egzaminem dla proboszcza parafii było spotkanie z rodzicami naszych powołanych: kapłanów, sióstr zakonnych i kleryków. Ks. proboszcz musiał przedstawić nie tylko rodziców ale i na jakich placówkach oni pracują. Jak stwierdził ks. Biskup zdał go dobrze. Całość wizytacji uwieńczyła uroczysta eucharystia sprawowana wraz z kapłanami z dekanatu i rodakami z udzieleniem sakramentu bierzmowania naszej młodzieży. Podczas mszy św. uroczyście do naszego kościoła zostały wprowadzone relikwie św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego (Małej Arabki) – patronki naszej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. Po powitaniu ks. Arcybiskupa relacje z życia religijnego naszej parafii zdał ks. Proboszcz. W czasie eucharystii ks. Abp Adam zachęcał do dawania świadectwa wiary i angażowania się w życie religijne parafii.  Sprawozdanie z pracy grup parafialnych przedstawił pan Jan Szuba a z działalności Rady Parafii Pan Józef Wilusz.

Eucharystie zakończyło uroczyste błogosławieństwo pasterskie i  ucałowanie relikwii św. Marii  oraz pamiątkowe zdjęcie nowo bierzmowanych. Kapłani na plebani mogli jeszcze wieczorem raz ze spokojem omówić cała wizytacje z ks. Abp Adamem, gdyż został na noc, by rankiem udać się do sąsiedniej Korczyny z pasterską posługą.
GALERIA ZDJĘĆ