W dniu 5 września 2017 roku członkowie Klubu Seniora działającego w Krościenku Wyżnym po raz kolejny wyruszyli na turystyczno – pielgrzymkowy szlak. Trasa wyjazdu prowadziła przez Markową, Łańcut i Borek Stary. Wprawdzie w tym dniu pogoda nie była może wymarzona, ale o godzinie siódmej trzydzieści wszyscy uczestnicy w dobrych humorach dotarli na miejsce zbiórki i wyruszyli w drogę.

Pierwszym punktem na naszej trasie było Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. Muzeum to istnieje od niedawna. Jego oficjalne otwarcie miało miejsce 17 marca 2016 roku. Sam budynek muzealny posiada minimalistyczną formę architektoniczną, która podkreśla tragizm losu Polaków decydujących się pomagać ludności żydowskiej skazanej na zagładę przez okupacyjne władze niemieckie.
Na placu muzealnym znajduje się pomnik poświęcony ofiarom Holokaustu oraz tabliczki z nazwiskami Polaków zamordowanych za pomoc Żydom na Podkarpaciu. Ponadto na monumentalnej Ścianie Pamięci umieszczono nazwiska Polaków ratujących Żydów. Multimedialna scenografia i towarzyszące jej eksponaty muzealne opisane zostały w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim. Tematyka wystawy stałej dotyczy ratowania Żydów przez Polaków i obejmuje materiały archiwalne, w tym druki i fotografie oraz filmy dokumentalne.
Przewodnik podczas oprowadzania po obiekcie zwracał uwagę na wiele ciekawych materiałów np. wskazywał Żydów, którzy uniknęli zagłady, a później odegrali znaczące role w świecie. Z naszym dużym zainteresowaniem spotkał się pamiętnik pisany przez 14-letnią Żydówkę Basię. Wstrząsające opisy jej życia, widziane oczami dziecka, są wzruszające, a ostatni wpis KONIEC bardzo przygnębiający. Centralną część sali ekspozycyjnej stanowi symboliczne przedstawienie rodzinnego domu patronów muzeum – Wiktorii i Józefa Ulmów. Za ukrywanie ośmioosobowej grupy prześladowanych Żydów rodzina Ulmów poniosła śmierć. Obecnie w Watykanie toczy się jej proces beatyfikacyjny.
Kolejnym punktem naszego podróżowania był Zamek – Muzeum w Łańcucie, jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Obecny budynek został wzniesiony w I połowie XVII w. na polecenie Stanisława Lubomirskiego. Obok funkcji rezydencjalnych pałac posiadał również cechy obronne. Na przestrzeni trzech wieków właścicielami zamku były rodziny Lubomirskich i Potockich. Zwiedzających zachwycały zamkowe wnętrza zaliczane do najpiękniejszych na świecie, takie jak: Wielka Sień, Sala pod Stropem, Sala pod Zodiakiem, Apartament Chiński, Salon Rokokowy, Galeria Rzeźb, Sala Balowa, Wielka Jadalnia, a nawet pokoje kąpielowe. Dopełnieniem wystroju pałacowych komnat były piękne bukiety z suszonych kwiatów, które zwróciły naszą uwagę. Kompozycje kwiatowe wzbudziły wśród uczestniczek prawdziwy zachwyt. Po zwiedzeniu Oranżerii był czas na krótki odpoczynek, wspólny obiad, kawę, oraz na wspólne pamiątkowe zdjęcia.
Ostatnim punktem na trasie naszego wyjazdu był zabytkowy, barokowy kościół w Borku Starym, którym opiekują się ojcowie dominikanie. W Borku Starym powitał nas ks. Piotr Porada, były wikariusz w Krościenku Wyżnym, obecnie posługujący w tej parafii. Uczestnicy wyjazdu wzięli udział we Mszy Świętej sprawowanej przez księdza Piotra i księdza Jakuba Wielgosa, który był uczestnikiem wycieczki. Wspólna modlitwa ubogaciła nas duchowo. Jej dopełnieniem było wysłuchanie historii sanktuarium zaprezentowanej przez ojca dominikanina. Zwrócił on uwagę na centralne miejsce świątyni, które zajmuje Cudowny Obraz Matki Boskiej Boreckiej, ukoronowany 15 sierpnia 1919 r. papieskimi koronami przez świętego biskupa Józefa Sebastiana Pelczara. Po wysłuchaniu historii klasztoru i zwiedzeniu kościoła wszyscy uczestnicy podeszli do oddalonego o około 100 m cudownego źródełka. To tutaj rozpoczął się kult Matki Bożej, zapoczątkowany w 1336 r., którą to datę uznaje się za powstanie sanktuarium. Po krótkiej modlitwie i pokrzepieniu się wodą wróciliśmy do autokaru, aby ruszyć w drogę powrotną do domu. Minęła nam ona bardzo szybko przy śpiewie i opowiadaniu anegdot. Wyjazd dostarczył uczestnikom wielu przeżyć. Pozwolił podziwiać wspaniałą architekturę Zamku w Łańcucie oraz zapoznać się z martyrologią narodu żydowskiego i odwagą Polaków ratujących innych z narażeniem własnego życia upamiętnionych w Muzeum w Markowej. Ponadto wyjazd umocnił wiarę przez wspólną Eucharystię w sanktuarium maryjnym w Borku Starym. Pozwolił miło i przyjemnie spędzić czas oraz cieszyć się wspólnym towarzystwem.

GALERIA ZDJĘĆ