Opis produktu

Uroczystości Niepodległościowe 9 XI w Szkole Podstawowej trwały cały dzień. Kolejne grupy uczniów brały udział w okolicznościowym apelu a wcześniej dekorowały całą szkołę biało -czerwonymi sercami. Samorządy klasowe i szkolny wzięły udział na Starym Kościelisku wraz z dyrekcją szkoły w posadzeniu 5 czerwonych buków poświęconych duchownych którzy w ogromnej mierze przyczynili się do budzenia ducha narodowego i odzyskania Niepodległości: ks. Kardynał Adam Stefan Sapieha, ks. Abp Józef Teodorowicz – metropolita lwowski Ormian – wielki polski patriota, św. bp Józef Sebastian Pelczar, ks. Wincenty Telega który w 1918 roku był proboszczem Krościenka Wyżnego oraz ks. Gerard Szmyd nasz rodak – kapelan harcerzy i Orlat Lwowskich. Ks. proboszcz wyjaśnił zebranym skąd wziął się zwyczaj sadzenia drzew. W dawnej Rzeczpospolitej na dworach ale i wśród ludu istniał zwyczaj sadzenia drzew z okazji narodzin potomka: dębu jak urodził się syn oraz lipy jak córka. 100 –lat temu narodziła na nowo się Polska dlatego pragniemy posadzić Drzewa Niepodległości.
Również nad Wisłokiem zostało zasadzonych przez harcerzy 100 drzew miododajnych które będą nam przypominać o dzisiejszej rocznicy.
Natomiast w sobotnie popołudnie harcerze zaprosili mieszkańców Krościenka i Pustyn na wspólny koncert patriotyczny oraz promocje książki Jacka Ślączki „Z Krościenka do Niepodległości” – obejmującej lata 1918-1920.