II Niedziela Adwentu – 04 XII 2022 r.

 1. Przeżywamy Adwent, czas radosnego przygotowania na przyjście Pana. Włączmy się w to adwentowe czuwanie, zwłaszcza przez udział w roratach. Roraty codziennie wieczorem o godz. 18.00. Do uczestnictwa na roratach zachęcamy zwłaszcza dzieci, z lampionami adwentowymi i dobrymi uczynkami. Do środy również nowenna do NMP Niepokalanej.
  2. Dzisiaj I niedziela miesiąca zmiana tajemnic różańcowych i adoracja po każdej Mszy św. Po Mszy św. o godz. 16.00 nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Mari Panny, a potem  adoracja do godz. 21.00. Odnowa w Duchu Świętym zaprasza na wspólną adoracje Wieczór Chwały od godz. 19.30 do 21.00.
 2. Dzisiaj niedziela solidarności z Kościołami na Wschodzie – ofiary do puszek również przeznaczone będą na te Kościoły.
 3. We wtorek św. Mikołaja biskupa- zawita również do naszej parafii. Zapraszamy ministrantów, kandydatów, schole i Dzieci Boże oraz przedstawiciela KSM -u i harcerzy. Można również przyjść ze swoimi dziećmi na spotkanie z św. Mikołajem a dary złożyć wcześniej w zakrystii.

5.We wtorek po Mszy św. wieczornej Spotkanie Odnowy w Duchu Świętym.

 1. W czwartek 8 grudnia przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Msze św. z kazaniami o godz. 7.00, 9.00 oraz 18.00 – na tej Mszy św. poświecenie i rozdanie medalików dzieciom I komunijnym.

Również 8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny zapraszamy na czuwanie i modlitwę w kościele od godz. 12.00 do 13.00 w „Godzinę Łaski” Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu. Wystawienie Najświętszego Sakramentu od godz. 12.00 do godz. 13.00.

W piątek zapraszamy na spotkanie przygotowujące do bierzmowania uczniów klas VII i VIII. Początek Mszą św. o godz. 18.00.

 1. Za tydzień w niedzielę 11 będziemy modlić się do patrona naszej parafii św. Marcina.
 2. Prosimy o zapisywanie w zakrystii chorych na spowiedź przedświąteczną, która odbędzie się w dniu 23 XII 2022 w piątek od godz. 9.00. Odwiedzimy wszystkich chorych i świątecznych ich prosimy zapisać i I piątkowych – tych nie zapisujemy.
 3. Spowiedź przedświąteczna w naszym kościele odbędzie się 20 XII we wtorek w godzinach 10-12.00 i 15.00 -17.00. Będą Księża z dekanatu tak zorganizujmy czas aby móc się wyspowiadać.
 4. W zakrystii są do nabycia świece wigilijne Caritas – w cenie 10 zł. Również u Sióstr w zakrystii i przed ołtarzem Matki Bożej można nabywać poświęcone opłatki wigilijne.
 5. Za tydzień przed kościołem będą rozprowadzane placki i ciastka oraz stroiki z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc dla Marcina, dla jego rehabilitacji. Wesprzyjmy jego i najbliższych poprzez zakup tych słodyczy czy stroików. Można również włączyć się ofiarując stroiki lub placki w sobotę w godzinach 10-11.00 w domu parafialnym – katechetycznym. – w przystani św. Marcina.
 6. KSM w Krościenku Wyżnym zaprasza młodzież od 14 roku życia na Bezalkoholowy opłatek Młodzieży 28 XII 2022 r. Szczegóły na plakatach i fb KSM-u. Jednocześnie młodzież dziękuje wszystkim za nabycie rogali św. Marcina i zniczy.

 

PIELGRZYMKA DO GRECJI „ŚLADAMI ŚWIĘTEGO PAWŁA

4-14 LIPIEC 2023

BELGRAD – SKOPJE – OCHRYDA – METEORY – KORYNT – TOLO – EPIDAUROS – NAUPLION – KALAVRITA – ATENY – DELFY – SALONIKI – RILSKI MONASTYR – SOFIA

Dzień I (4 lipiec)

Zbiórka uczestników w Krościenku o godz. 3.50. Wyjazd o godz. 4.00. Przejazd przez Słowację, Węgry do Serbii. Przyjazd do Karłowic. Spacer po barokowym centrum miasteczka, w trakcie którego zobaczymy Pałac Patriarchy, a także Kościół Pokoju, gdzie w 1699 r. podpisano pokój Karłowicki. Msza Święta. Przejazd do stolicy Serbii – Belgradu. Wizytę w mieście rozpoczniemy od zwiedzenia Cerkwi Świętego Sawy – największej świątyni prawosławnej na Bałkanach. Przejazd ulicami miasta, w trakcie którego zobaczymy Parlament oraz Plac Republiki na Plac Studencki, skąd wyruszymy na zwiedzanie Twierdzy Kalemegdan, skąd rozpościera się niesamowity widok na miasto oraz ujście Sawy do Dunaju. Przejazd na nocleg. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.

Dzień II (5 lipiec)

Śniadanie. Przejazd do Skopje. Zwiedzanie stolicy Macedonii. Zobaczymy tu Twierdzę Kale, która miała być jedną z rezydencji cesarza Justyniana; Czarszija – największa zachowana na Bałkanach. W mozaice orientalnych ulic zobaczymy m.in. Meczet Mustafy Paszy; Zobaczymy również efekty projektu Skopje 2014 – współczesnej aranżacji nowego centrum miasta. Odwiedzimy również dom rodzinny Matki Teresy z Kalkuty. Msza Święta. Przejazd do hotelu w okolicach Skopje. Zakwaterowanie i obiadokolacja.

Dzień III (6  lipiec)

Śniadanie. Przejazd do Ochrydy – jednej z pereł Macedonii. Zwiedzanie miasta związanego z uczniami świętych Cyryla i Metodego – Klimentem oraz Naumem. Zobaczymy cerkwie św. Jovana Kameno – malowniczo położoną ponad Jeziorem Ochrydzkim, Klasztor Świętego Klimenta, gdzie wg tradycji znajduje się grób świętego. Następnie spacer uliczkami Starego Miasta do Twierdzy Cara Samuela. Wyjazd w kierunku Grecji. Przejazd na nocleg w miejscowości Kalambaka malowniczo położonej u podnóża Meteorów. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.

Dzień IV (7 lipiec)

Śniadanie. Przejazd do słynnych Meteorów – zwiedzanie prawosławnych klasztorów usytuowanych na skałach. Wizyta w 2 monasterach. Zwiedzimy wnętrza cerkwi z doskonale zachowanymi bizantyjskimi freskami oraz ikonami.  Odwiedzimy również pracownie ikon – możliwość zakupu. Przejazd do Starożytnego Koryntu – jednego miejsc działalności Świętego Pawła. Zwiedzanie wykopalisk, Msza Święta. Przejazd na nocleg do nadmorskiej miejscowości Tolo, malowniczo położonej na Półwyspie Peloponeskim. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.

Dzień V (8 lipiec)

Śniadanie. Przejazd do Epidauros. Zwiedzanie słynnego teatru z IV w p.n.e. oraz sanktuarium Asklepiosa – boga sztuki medycznej – tutaj dokonano pierwszej trepanacji czaszki i cesarskiego cięcia. Przejazd do Nafplionu– weneckiego miasta, pierwszej stolicy niepodległej Grecji, znanego również, jako miasto zakochanych. Spacer po starówce: cerkiew Św. Spirydona, przy zamordowano pierwszego prezydenta Grecji, Plac Konstytucji. Msza Święta. Powrót do Tolo. Popołudniowy wypoczynek na plaży. Wieczorem obiadokolacja.

 

 

Dzień VI (9 lipiec)

Śniadanie. Przejazd do miejscowości Kalawrita. Przejazd kolejką wąskotorową przez góry Kyllini do nadmorskiej miejscowości Diakopto. Trasa wiedzie wzdłuż rwących górskich potoków, wąwozów oraz przecina góry licznymi tunelami. Przejazd do Nauplionu – Msza Święta. Powrót do Tolo. Popołudniowy wypoczynek na plaży. Obiadokolacja.

Dzień VII (10 lipiec)

Śniadanie. Przejazd na punkt panoramiczny nad Kanałem Korynckim. Spoglądniemy na dzieło XIX wiecznej inżynierii łączące Morze Jońskie z Egejskim.  Przejazd do Aten. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od Akropolu z Partenonem, Erechtejonem i Propylejami. Zobaczymy Agorę Grecka, Forum Romanum, Swiatynie Zeusa Olimpiskiego, Wzgórze Aresa, zwane potocznie Areopagiem – tutaj św. Paweł, który, jak można przeczytać w „Dziejach Apostolskich” przemawiał do członków Areopagu. i zdołał przekonać areopagitę Dionizosa do przejścia na wiarę chrześcijańską. Przejdziemy przez rozrywkowo-rzemieślniczą dzielnicę Plaka.  Objazd miasta, w trakcie którego zobaczymy Plac Syntagma – z grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie ma miejsce teatralna zmiana warty, Stadion Panatenajski z IV w p.n.e, na którym miało miejsce otwarcie nowożytnych igrzysk olimpijskich. Przejazd do hotelu w centrum Aten. Zakwaterowanie i obiadokolacja. Wieczorem weźmiemy udział w „Wieczorze Greckim” na ateńskiej Place – jest to pokaz greckich tańców połączony z degustacja lokalnych dań i wina.

Dzień VIII (11 lipiec)

Śniadanie. Przejazd do Delf – miejsca gdzie w starożytności mieszkała słynna pytia, u której można było zasięgnąć porad odnośnie przyszłości. Zwiedzimy: Sanktuarium Apollina z dorycką świątynią, gimnazjon gdzie trenowali sportowcy przed Igrzyskami Pytyjskimi oraz Marmarie z jednym ze 100 cudów architektury świata starożytnych – Tolosem. Przejazd na nocleg w okolicach Salonik. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.

Dzień IX (12 lipiec)

Śniadanie. Przejazd Salonik – miasta związanego z działalnością Świętego Pawła oraz miejscem urodzenia Świetych Cyryla i Metodego. Objazd miasta, w trakcie którego odwiedzimy prawosławną katedrę Św. Dymitra, ruiny dawnego forum rzymskiego, na którym nauczał Święty Paweł oraz słynną Białą Wieżę, przy której znajduje się pomnik Aleksandra Macedońskiego. Przejazd do Bułgarii. Naszym celem będzie tutaj wpisany na Listę UNESCO Rilski Monastyr – prawosławny kompleks klasztorny malowniczo położony u podnóża Gór Riła. Przejazd na nocleg w okolice Sofii. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.

Dzień X (13 lipiec)

Śniadanie. Przejazd do stolicy Bułgarii – Sofii. Zwiedzanie rozpoczniemy od Mszy Świętej w Katedrze Katolickiej. Następnie zobaczymy: sobór Aleksandra Newskiego, Parlament, dawny Pałac Królewski oraz Rotundę Św. Jerzego. Przejazd do Serbii. Przyjazd na nocleg w okolicach Belgradu. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.

Dzień XI (14 lipiec)

Śniadanie. Wyjazd w drogę powrotną do Polski. Po drodze zatrzymamy się na Mszę Świętą oraz na obiad. Powrót na miejsce w godzinach nocnych

Cena: 3150 zł + 170 Euro ( cena przy  minimum 44 osób)

Cena została skalkulowana wg stawek transportu obowiązujących na dzień 02.11.2022oraz przy maksymalnym kursie 4.85 zł za 1 Euro. Cena może ulec zmianie w związku ze zmianą liczebności grupy, kursu walut, stawek transportowych oraz preferencji grupy.

 

Cena zawiera:

 • Transport nowoczesnym autokarem
 • 10 noclegów w hotelach klasy 3*/4*
 • 10 śniadań i obiadokolacji
 • Opieka pilota na całej trasie wycieczki
 • Obowiązowa składka na TFG i TFP
 • System tourguide dla każdego uczestnika
 • Ubezpieczenie KL i NNW na kwotę 20 000 EUR

W kwocie  170  Euro ujęto :

 • bilet Akropol (20 Euro)
 • bilet Meteory (6 Euro)
 • bilet Delfy (12 Euro)
 • bilet Epidauros (12 Euro)
 • bilet Korynt (8 euro)
 • Kolejka wąskotorowa Kalawrita – Diakopto (10 Euro)
 • Przewodników lokalnych w: Belgradzie, Skopje, Atenach, Meteorach, Delfach, Epidauros, Nafplionie.
 • Opłaty drogowe oraz parkingi
 • Obiad w drodze powrotnej

Uwaga:

Przy wejściach do obiektów typu muzealnego udzielane są zniżki dla seniorów powyżej 65 roku życia i młodzieży. Wynoszą one 50 %. Warunkiem jest okazanie dokumentu z data urodzenia.

Cena nie uwzględnia:

 • dopłaty do pokoju jednoosobowego 170 Eur
 • ewentualnego wieczoru greckiego – koszt 40 eur/os.
 • ubezpieczenie od kosztów rezygnacji ok. 95 zł\