1. Rozpoczynamy dziś Adwent, czas radosnego przygotowania na przyjście Pana Jezusa. Jest to również początek nowego Roku Duszpasterskiego: pod hasłem: Wierzę w Kościół Chrystusowy. Włączmy się w to adwentowe czuwanie, zwłaszcza przez udział w „Roratach” – jest to Msza św. w Adwencie ku czci Matki Bożej. Podejmijmy również postanowienia adwentowe, których wypełnienie zbliży nas do Chrystusa.
 2. Dzisiaj nabożeństwo różańcowe w którym modlić się będziemy o dobre przeżycie Adwentu.
 3. Roraty codziennie o godz. 18.00. Do przyjścia na roraty zachęcamy zwłaszcza dzieci, z lampionami adwentowymi i dobrymi uczynkami, które prosimy, aby składały tutaj pod ołtarzem w koszyku. Będziemy losować codziennie 2 figurki Matki Bożej i nagrody za dobre uczynki.
 4. Dzisiaj po każdej Mszy św. błogosławieństwo opłatków które rozprowadzają nasze Siostry. Niech złożone ofiary będą również naszym wyrazem wdzięczności wobec ich posługi w naszej parafii. Opłatki będzie można również nabyć przez cały adwent u Sióstr w zakrystii.
  5. W zakrystii są również do nabycia świece wigilijne Caritas w cenie minimum 10 zł.
  6. We wtorek po Mszy św. spotkanie Odnowy w Duchu Świętym w kościele- serdecznie zapraszamy.
  7 W środę rozpoczynamy również nowennę do Niepokalanego Poczęcia NMP. Po Mszy św. wieczornej wystawienie Najświętszego Sakramentu i nowenna do Niepokalanego Poczęcia NMP i MBNP. Po Mszy św. spotkanie ministrantów.
  W tym tygodniu przypada również I czwartek i piątek miesiąca oraz sobota miesiąca. Będziemy modlić się za powołanych z naszej parafii, kleryków i kapłanów oraz Siostry Zakonne i o nowe powołania kapłańskie i zakonne. W piątek wyjazd do chorych o godz. 9.00 a spowiedź w czwartek od 17.30 a w piątek od godz. 17.00. W sobotę modlitwy z racji I soboty wraz z rozważaniami.
  8. Za tydzień niedziela solidarności z Kościołami na Wschodzie – ofiary do puszek również przeznaczone będą na te Kościoły.
  9. Jeśli ktoś chciałby ofiarować choinki do kościoła to proszę o kontakt aby można było uzyskać zezwolenia na ich wycinkę i sprawdzić czy nadają się do kościoła.
  10. Za tydzień I niedziela miesiąca – zapraszamy na Wieczór Chwały prowadzony przez Wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym.
  11. Proszę o posprzątanie grobów przez zimą tak aby śmieci wywieźć je przed zimą.
  14. W tym tygodniu pożegnaliśmy z naszej wspólnoty parafialnej śp. Zofię Pelczar z ul. Mostowej.
 5. Zapisy na pielgrzymkę Macedonia, Grecja i Bułgaria. W dniach 4 – 14 lipca 2022 od jutra. Plan w internecie i na FB.
 6. 6 XII w naszej parafii będzie św. Mikołaj. Zapraszamy rodziców z dziećmi. Dary dal św. Mikołaja można składać w zakrystii od niedzieli 4 XII.
 7. Spotkanie Rady Ekonomicznej w niedzielę 4 XII  po Mszy św.  O godz. 9.00.
 8. Natomiast spotkanie Rady Duszpasterskiej było by 10 XII w sobotę po Mszy św. Wieczornej. Przedstawicieli grup proszę o jakiś zarys planów pracy na przyszły rok 2023. Jeśli jakaś grupa nie ma przedstawiciela w radzie  to prosimy kogoś spośród siebie wysłać na to spotkanie.
 9. Od czwartku (01.12.22) ks. Marian Kuc będzie odprawiał Msze św. gregoriańskie za śp. Janinę Adamczyk, ks. Andrzej Baczyński za śp. Marię Czopek a ks. Wiktor Kowalski za śp. Marcina Józefczyka. ks. Jan Marszałek od soboty (03.12.22) będzie odprawiał Msze św. za śp. Kazimierza Kosakowskiego.

 

 

PIELGRZYMKA DO GRECJI „ŚLADAMI ŚWIĘTEGO PAWŁA

4-14 LIPIEC 2023

BELGRAD – SKOPJE – OCHRYDA – METEORY – KORYNT – TOLO – EPIDAUROS – NAUPLION – KALAVRITA – ATENY – DELFY – SALONIKI – RILSKI MONASTYR – SOFIA

Dzień I (4 lipiec)

Zbiórka uczestników w Krościenku o godz. 3.50. Wyjazd o godz. 4.00. Przejazd przez Słowację, Węgry do Serbii. Przyjazd do Karłowic. Spacer po barokowym centrum miasteczka, w trakcie którego zobaczymy Pałac Patriarchy, a także Kościół Pokoju, gdzie w 1699 r. podpisano pokój Karłowicki. Msza Święta. Przejazd do stolicy Serbii – Belgradu. Wizytę w mieście rozpoczniemy od zwiedzenia Cerkwi Świętego Sawy – największej świątyni prawosławnej na Bałkanach. Przejazd ulicami miasta, w trakcie którego zobaczymy Parlament oraz Plac Republiki na Plac Studencki, skąd wyruszymy na zwiedzanie Twierdzy Kalemegdan, skąd rozpościera się niesamowity widok na miasto oraz ujście Sawy do Dunaju. Przejazd na nocleg. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.

Dzień II (5 lipiec)

Śniadanie. Przejazd do Skopje. Zwiedzanie stolicy Macedonii. Zobaczymy tu Twierdzę Kale, która miała być jedną z rezydencji cesarza Justyniana; Czarszija – największa zachowana na Bałkanach. W mozaice orientalnych ulic zobaczymy m.in. Meczet Mustafy Paszy; Zobaczymy również efekty projektu Skopje 2014 – współczesnej aranżacji nowego centrum miasta. Odwiedzimy również dom rodzinny Matki Teresy z Kalkuty. Msza Święta. Przejazd do hotelu w okolicach Skopje. Zakwaterowanie i obiadokolacja.

Dzień III (6  lipiec)

Śniadanie. Przejazd do Ochrydy – jednej z pereł Macedonii. Zwiedzanie miasta związanego z uczniami świętych Cyryla i Metodego – Klimentem oraz Naumem. Zobaczymy cerkwie św. Jovana Kameno – malowniczo położoną ponad Jeziorem Ochrydzkim, Klasztor Świętego Klimenta, gdzie wg tradycji znajduje się grób świętego. Następnie spacer uliczkami Starego Miasta do Twierdzy Cara Samuela. Wyjazd w kierunku Grecji. Przejazd na nocleg w miejscowości Kalambaka malowniczo położonej u podnóża Meteorów. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.

Dzień IV (7 lipiec)

Śniadanie. Przejazd do słynnych Meteorów – zwiedzanie prawosławnych klasztorów usytuowanych na skałach. Wizyta w 2 monasterach. Zwiedzimy wnętrza cerkwi z doskonale zachowanymi bizantyjskimi freskami oraz ikonami.  Odwiedzimy również pracownie ikon – możliwość zakupu. Przejazd do Starożytnego Koryntu – jednego miejsc działalności Świętego Pawła. Zwiedzanie wykopalisk, Msza Święta. Przejazd na nocleg do nadmorskiej miejscowości Tolo, malowniczo położonej na Półwyspie Peloponeskim. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.

Dzień V (8 lipiec)

Śniadanie. Przejazd do Epidauros. Zwiedzanie słynnego teatru z IV w p.n.e. oraz sanktuarium Asklepiosa – boga sztuki medycznej – tutaj dokonano pierwszej trepanacji czaszki i cesarskiego cięcia. Przejazd do Nafplionu– weneckiego miasta, pierwszej stolicy niepodległej Grecji, znanego również, jako miasto zakochanych. Spacer po starówce: cerkiew Św. Spirydona, przy zamordowano pierwszego prezydenta Grecji, Plac Konstytucji. Msza Święta. Powrót do Tolo. Popołudniowy wypoczynek na plaży. Wieczorem obiadokolacja.

 

 

Dzień VI (9 lipiec)

Śniadanie. Przejazd do miejscowości Kalawrita. Przejazd kolejką wąskotorową przez góry Kyllini do nadmorskiej miejscowości Diakopto. Trasa wiedzie wzdłuż rwących górskich potoków, wąwozów oraz przecina góry licznymi tunelami. Przejazd do Nauplionu – Msza Święta. Powrót do Tolo. Popołudniowy wypoczynek na plaży. Obiadokolacja.

Dzień VII (10 lipiec)

Śniadanie. Przejazd na punkt panoramiczny nad Kanałem Korynckim. Spoglądniemy na dzieło XIX wiecznej inżynierii łączące Morze Jońskie z Egejskim.  Przejazd do Aten. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od Akropolu z Partenonem, Erechtejonem i Propylejami. Zobaczymy Agorę Grecka, Forum Romanum, Swiatynie Zeusa Olimpiskiego, Wzgórze Aresa, zwane potocznie Areopagiem – tutaj św. Paweł, który, jak można przeczytać w „Dziejach Apostolskich” przemawiał do członków Areopagu. i zdołał przekonać areopagitę Dionizosa do przejścia na wiarę chrześcijańską. Przejdziemy przez rozrywkowo-rzemieślniczą dzielnicę Plaka.  Objazd miasta, w trakcie którego zobaczymy Plac Syntagma – z grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie ma miejsce teatralna zmiana warty, Stadion Panatenajski z IV w p.n.e, na którym miało miejsce otwarcie nowożytnych igrzysk olimpijskich. Przejazd do hotelu w centrum Aten. Zakwaterowanie i obiadokolacja. Wieczorem weźmiemy udział w „Wieczorze Greckim” na ateńskiej Place – jest to pokaz greckich tańców połączony z degustacja lokalnych dań i wina.

Dzień VIII (11 lipiec)

Śniadanie. Przejazd do Delf – miejsca gdzie w starożytności mieszkała słynna pytia, u której można było zasięgnąć porad odnośnie przyszłości. Zwiedzimy: Sanktuarium Apollina z dorycką świątynią, gimnazjon gdzie trenowali sportowcy przed Igrzyskami Pytyjskimi oraz Marmarie z jednym ze 100 cudów architektury świata starożytnych – Tolosem. Przejazd na nocleg w okolicach Salonik. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.

Dzień IX (12 lipiec)

Śniadanie. Przejazd Salonik – miasta związanego z działalnością Świętego Pawła oraz miejscem urodzenia Świetych Cyryla i Metodego. Objazd miasta, w trakcie którego odwiedzimy prawosławną katedrę Św. Dymitra, ruiny dawnego forum rzymskiego, na którym nauczał Święty Paweł oraz słynną Białą Wieżę, przy której znajduje się pomnik Aleksandra Macedońskiego. Przejazd do Bułgarii. Naszym celem będzie tutaj wpisany na Listę UNESCO Rilski Monastyr – prawosławny kompleks klasztorny malowniczo położony u podnóża Gór Riła. Przejazd na nocleg w okolice Sofii. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.

Dzień X (13 lipiec)

Śniadanie. Przejazd do stolicy Bułgarii – Sofii. Zwiedzanie rozpoczniemy od Mszy Świętej w Katedrze Katolickiej. Następnie zobaczymy: sobór Aleksandra Newskiego, Parlament, dawny Pałac Królewski oraz Rotundę Św. Jerzego. Przejazd do Serbii. Przyjazd na nocleg w okolicach Belgradu. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.

Dzień XI (14 lipiec)

Śniadanie. Wyjazd w drogę powrotną do Polski. Po drodze zatrzymamy się na Mszę Świętą oraz na obiad. Powrót na miejsce w godzinach nocnych

Cena: 3150 zł + 170 Euro ( cena przy  minimum 44 osób)

Cena została skalkulowana wg stawek transportu obowiązujących na dzień 02.11.2022oraz przy maksymalnym kursie 4.85 zł za 1 Euro. Cena może ulec zmianie w związku ze zmianą liczebności grupy, kursu walut, stawek transportowych oraz preferencji grupy.

 

Cena zawiera:

 • Transport nowoczesnym autokarem
 • 10 noclegów w hotelach klasy 3*/4*
 • 10 śniadań i obiadokolacji
 • Opieka pilota na całej trasie wycieczki
 • Obowiązowa składka na TFG i TFP
 • System tourguide dla każdego uczestnika
 • Ubezpieczenie KL i NNW na kwotę 20 000 EUR

W kwocie  170  Euro ujęto :

 • bilet Akropol (20 Euro)
 • bilet Meteory (6 Euro)
 • bilet Delfy (12 Euro)
 • bilet Epidauros (12 Euro)
 • bilet Korynt (8 euro)
 • Kolejka wąskotorowa Kalawrita – Diakopto (10 Euro)
 • Przewodników lokalnych w: Belgradzie, Skopje, Atenach, Meteorach, Delfach, Epidauros, Nafplionie.
 • Opłaty drogowe oraz parkingi
 • Obiad w drodze powrotnej

Uwaga:

Przy wejściach do obiektów typu muzealnego udzielane są zniżki dla seniorów powyżej 65 roku życia i młodzieży. Wynoszą one 50 %. Warunkiem jest okazanie dokumentu z data urodzenia.

Cena nie uwzględnia:

 • dopłaty do pokoju jednoosobowego 170 Eur
 • ewentualnego wieczoru greckiego – koszt 40 eur/os.
 • ubezpieczenie od kosztów rezygnacji ok. 95 zł\