Z udziałem 5,5 tys. uczniów i nauczycieli z ponad 170 placówek na Jasnej Górze odbyła się 22. Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. W Polsce i na świecie jest ponad tysiąc placówek oświatowych pod patronatem Jana Pawła II.
Jej uczestnicy modlili się o pokój, za ukraińskich rówieśników, tych, którzy są z nimi w szkołach i dziś wielu na pielgrzymce oraz tych, którzy pozostali w swojej ogarniętej wojną ojczyźnie. Mottem spotkania tradycyjnie było hasło Dnia Papieskiego. W tym roku: „Blask Prawdy”. Zebrane podczas tegorocznej pielgrzymki środki finansowe przeznaczone zostaną na potrzeby materialne uchodźców – rodzin z Ukrainy.
Przed Msza św. soje świadectwo wiary i rozmowy o Bogu prowadził o. Łukasz Buksa który kilka lat temu gościł w naszej parafii.
Mszy św. na jasnogórskim Szczycie przewodniczył bp Marek Solarczyk. Duszpasterz rodziny szkół papieskich zachęcał młodych, by przeżywali życie z Jezusem Dobrym Nauczycielem, umieli dostrzegać dobro, jego blask w ludziach i wydarzeniach, z oddaniem troszczyli się o drugiego człowieka, byli dla niego pomocą w odkrywaniu tego, co dobre, co Boże.
Wśród wielu sztandarów i delegacji szkolnych nie mogło zabraknąć i naszej delegacji Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym. Wraz z uczniami klas 8 naszej szkoły 6 października br. pielgrzymowali pani Grażyna Prugar – Gołda, Monika Czarnowska, Marta Aftanas oraz ks. Wiesław Kałamarz. Nasi pielgrzymi byli jednymi z pierwszych. Dlatego bez kolejek mogli pomodlić się przez cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej i jej na kolanach przedstawić swoje prośby. Zwiedzili również wystawy i muzea Jasnej Góry i podziwiali piękne widoki z wieży. Dla wielu było to pierwsze spotkanie z Jasna Góra i zachętą by znów tutaj pielgrzymować.
Pielgrzymka jest także przygotowaniem do Dnia Papieskiego. Tegoroczny pod hasłem: „Blask Prawdy” i ma być przypomnieniem nauczania św. Jana Pawła II, które zawarł w swojej encyklice „Veritatis Splendor”.
Na koniec przedstawiciele papieskich placówek wyrazili wdzięczność za ogłoszenie bł. Natalii Tułasiewicz patronką polskich nauczycieli.
Pielgrzymi wysłali list do papieża Franciszka z zapewnieniem o modlitwie, szczególnie w intencjach Kościoła, papieża, naszej Ojczyzny, szkół im. Jana Pawła II, pokoju zwłaszcza u naszych wschodnich sąsiadów.