Uroczystość Chrztu Pańskiego 9 I 2022
Obchodzimy dziś uroczystość Chrztu Pańskiego, która kieruje nas do początku działalności Jezusa Chrystusa. Jest również przypomnieniem naszego chrztu świętego i naszych zobowiązań płynących z niego. Dzisiaj w liturgii kończymy okres Bożego Narodzenia, chodź kolędy tradycyjnie będziemy śpiewać do 2 lutego.
Dzisiaj o godz. 15.45 będziemy modlić się w intencji dzieci które w ubiegłym roku przyjęły chrzest święty i ich rodzin rozważając koronkę do Bożego Miłosierdzia.
We wtorek 11 – będziemy modlić się za wstawiennictwem patrona naszej parafii św. Marcina. We wtorek spotkanie Odnowy w Duchu Świętym po Mszy św. wieczorowej.
W środę nowenna do MB Nieustającej Pomocy po Mszy św. o godz. 17.00.
Spotkanie Kolędowe wraz z Mszą św. o błogosławieństwo Boże o godz. 17.00 w intencji rodzin z ulicy: 10 I – Brzozowska numery nieparzyste od 61 do 1 oraz numery parzyste oraz Wąska numery parzyste
11 I – Wąska numery nieparzyste, ul. Sportowa i Południowa nieparzyste od 5 do 223
12 I – Południowa nieparzyste 229 do końca
13 I Południowa parzyste od 2 do 212
14 I Południowa parzyste od 214 do 356 i ul. Kasztanowa oraz mieszkańcy ul. Dukielskiej związani z parafią Krościenko
15 I – Ul. Grunwaldzka
Nowych mieszkańców parafii którzy chcieliby poświecić nowe domy prosimy o kontakt indywidualny.
Ponieważ podczas kolędy w domach było nieraz wiele pytań a nie ma ich jak zadać prosimy o wrzucanie anonimowo pytań do pudełka obok czasopism a w czasie tych spotkań postaramy się na nie odpowiedzieć.
Ks. Jan Marszałek w domu od piątku będzie odprawiał msze św. pogrzebowe od ucz. pogrzebu za śp. Stefanię Lorens.
W poniedziałek 1 rocznica śmierci ks. Stanisława Węglarza a w piątek 2 rocznica śmierci ks. Aleksandra Glazara – będziemy modlić się za nich.
W ostatnim czasie pożegnaliśmy z naszej wspólnoty parafialnej : śp. Ryszarda Szmyd z ul. Południowej a we wtorek o godz. 14.00 odbędzie się pogrzeb sp. Zbigniewa Paczosa z ul. Marynkowskiej. Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie…
Podziękowania: Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim którzy pomogli w zorganizowaniu przemarszu Trzech Króli: panu Adamowi Zajdlowi za zorganizowanie koni i bryczki, a zwłaszcza Trzem Królom którzy do nas przybyli i oddali hołd Jezusowi Nowonarodzonemu. Dziękuje Świętej Rodzinie, pastuszkom, aniołkom, rycerzom, chorążym sztandarowym, wszystkim grupom kolędniczym i królom. Dziękuję wszystkim którzy zaangażowali się w tegoroczny 12 Orszak Trzech Króli – który odbył się pod patronatem Wójta i Rady Gminy Krościenko Wyżne- oraz Orszaku Trzech Króli, dziękuję radnym gminy. Dziękuje Orkiestrze Gminnej i naszemu chórowi parafialnemu oraz scholii i służbie liturgicznej.

PIELGRZYMKA GRUZJA I ARMENIA – 11 DNI TERMIN: 9-19 LIPIEC 2022
PIELGRZYMKA GRUZJA I ARMENIA – 11 DNI
TERMIN: 9-19 LIPIEC 2022
CENA: 4990 ZŁ
WYLOT/PRZYLOT: LOTNISKO CHOPINA WARSZAWA
ORGANIZATORZY: Biuro Turystyczne Kaiser Tour; Parafia Świętego Marcina w Krościenku Wyżnym
PROGRAM:
Pielgrzymka do Gruzji i Armenii
09.07.-19.07.2022
DZIEŃ I (09.07.)
Zbiórka uczestników na lotnisku w Warszawie. Odprawa lotniskowa. Przelot samolotem na trasie Warszawa – Kutaisi. Formalności lotniskowe. Przejazd do hotel. Zakwaterowanie i obiadokolacja.
DZIEŃ II (10.07.)
Śniadanie. Wyjazd do Kutaisi – zwiedzanie malowniczej JASKINI PROMETEUSZA. Następnie przejazd na zwiedzanie MONASTYRU GELATI – akademii Gelati, gdzie jeszcze w XI-XII wieku tłumaczono największe dzieła filozofii greckiej Znajduje się tutaj grób Dawida Budowniczego – najbardziej wybitnego króla Gruzji. Przejazd w kierunku wybrzeża MORZA CZARNEGO, do legendarnego kurortu BATUMI. Po drodze Msza Święta. Obiadokolacja i nocleg.
DZIEŃ III (11.07.)
Śniadanie. Msza Święta. Czas wolny na plażowanie w Batumi. Obiadokolacja, nocleg.
DZIEŃ IV (12.07.)
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Wyruszamy w kierunku Tbilisi. Po drodze zwiedzanie SKALNEGO MIASTA UPLISCYCHE w mieście Gori, jest to najstarszy zabytek i najstarsze skalne miasto na terytorium Gruzji, według źródeł historycznych pierwsze osady tutaj pojawiły się aż w II tysiącleciu p.n.e.! Miasto powala
rozwiniętą, jak na tamte czasy, infrastrukturą oraz różnorodnością jaskiń i pomieszczeń mieszkalnych. Po drodze zatrzymamy się na Mszę Świętą. Dojazd do Tbilisi, obiadokolacja, nocleg.
DZIEŃ V (13.07.)
Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Gruzji TBILISI: wjazd kolejką gondolową nataras widokowy, na którym ustawiony jest pomnik Matki Gruzji – podziwianie panoramy miasta, spacer przez Stare Miasto – znajdziemy tu obok siebie cerkwie prawosławne, kościoły katolickie, synagogi i meczety: Świątynia Metechi, potężna Twierdza Narikala – fantastyczny widok na miasto, tbiliskie łaźnie siarkowe w najstarszej bo 1500-letniej dzielnicy Abanotubani, Katedra Sioni, najstarsza świątynią w Tbilisi – Bazylika Anczischati. Msza Święta. Dalej zwiedzanie zwiedzanie wpisanej la Listę UNESCO miejscowości MCCHETA. Miasto to kolebka chrześcijaństwa. Odwiedzimy najważniejsze obiekty sakralne z listy UNESCO – katedrę Sweticchoweli z XI i monastyr Dżwari z VI wieku. Powrót do Tbilisi. OBIADOKOLACJA Z POKAZEM FOLKLORYSTYCZNYM. Nocleg w Tbilisi.
DZIEŃ VI (14.07.)
Śniadanie, wyjazd GRUZIŃSKĄ DROGĄ WOJENNĄ w kierunku STEPANTSMINDY (Kazbegi). Przejazd wzdłuż rzeki Tiergi, przez Przełęcz Krzyżową. Po drodze obejrzymy malowniczą TWIERDZĘ ANANURI położoną nad rzeką Aragwi. W KAZBEGI wjazd samochodami terenowymi do zabytkowego kościoła Trójcy Świętej położonego na wysokości 2020 m n.p.m. ( wjazd odbędzie się jeżeli pozwolą na to warunki atmosferyczne). Przy ładnej pogodzie rozpościera się stąd piękny widok na jeden z najwyższych szczytów Gruzji – górę Kazbek (5047 m). Powrót w Tbilisi. Po drodze zatrzymamy się na Mszę Świętą. Obiadokolacja, nocleg.
DZIEŃ VII (15.07.)
Śniadanie, wyjazd na wschód kraju, do regionu KACHETI, który zwany jest “krainą wina”. Zwiedzanie przepięknego MONASTYR BODBE, gdzie pochowana jest św. Nino – apostołka cerkwi gruzińskiej, która przyniosła chrześcijaństwo do Gruzji już w IV wieku. Z monastyru rozciera się oszałamiający widok na dolinę Alazańska, gdzie uprawiane są najlepsze szczepy winogron. Dojazd do miasta miłości SIGNAGI, które idealne zachowane zostało od wieków XVII-XVIII. Spacer po miasteczku-muzeum, wizyta na lokalnym bazarku, gdzie kupić można domowe wina i gruzińskie smakołyki. Wizyta w domowej winnicy, gdzie zobaczyć można, jak robi się gruzińskie domowe wino, degustacja wina i czaczy (bimber gruziński) połączona z obiadokolacją. Po drodze zatrzymamy się na Mszę Świętą. Nocleg w Tbilisi.
DZIEŃ VIII (16.07.)
Po śniadaniu przejazd na granicę ormiańską, przekroczenie granicy. Na trasie zawitamy do KLASZTOR HAGHPAT (X w), który jest wpisany na listę UNESCO i łączy kilka budynków, w tym kościoły, sale muzyczne, bibliotekę itd. Następnie jedziemy nad JEZIORO SEWAN, położone na wys. 1900 m n.p.m. Jest to największe jezioro Armenii, tutaj czeka nas spacer na półwyspie i zwiedzanie MONASTYRU SEWANAWANK (IX w.). Po drodze zatrzymamy się na Mszę Świętą. Dojazd do Erywania, obiadokolacja, nocleg.
DZIEŃ IX (17.07.)
Śniadanie. Zwiedzanie stolicy Armenii. ERYWAŃ to jedno z najstarszych miast Kaukazu i całego świata, założone w 782 roku p.n.e. do dziś pełni funkcję stolicy i największego miasta Armenii. Warty uwagi jest centralny plac miasta, Plac Republiki, na którym znajdują się ministerstwa i inne rządowe budynki. Spacerując dalej, zobaczymy piękny gmach Opery oraz Kaskady. Msza Święta. Po zwiedzaniu centrum miasta udajemy się do miasta WAGHARSZAPAT (Eczmiadzyn) – znanego jest jako centrum religijne Armenii, właśnie tu została zbudowana pierwsza chrześcijańska katedra na świecie – kościół o tej samej nazwie. Według źródeł historycznych, budowanie kościoła zakończyło się w 303 r. i mimo licznych zniszczeń, katedra pozostała zachowana w niemal oryginalnym stanie, wpisana jest na listę UNESCO. Dzień zakończymy degustacją prawdziwego ormiańskiego koniaku oraz obiadokolacją. Nocleg w Erywaniu.
DZIEŃ X (18.07.)
Śniadanie. Dzień rozpoczniemy od zwiedzania okolic Erywania. Zobaczymy dwa unikatowe zabytki: KLASZTOR GEGHARD, którego część jest wykuta w skale, a sam kościół zadziwia płaskorzeźbami i kamiennymi ozdobami, oraz pogańską ŚWIĄTYNIĘ GARNI. Jest to bardzo ciekawy pomnik ormiańskiej architektury – jedyna pogańska świątynia, zbudowana w stylu klasycznym w I w. n.e., do dziś w całości zachowana. Świątynia o nazwie Garni poświęcona była bóstwu słońca Mitrze. Powrót do Erywania, zwiedzanie Muzeum upamiętniającego Ludobójstwo Ormian. Pożegnalna obiadokolacja i nocleg w Erywaniu.
DZIEŃ XI (19.07.)
Nocny transfer na lotnisko, wylot do Polski.
CENA: 4990 zł (Cena skalkulowana dla grupy 45 os. przy max. kursie Euro 4.65. W przypadku zmian y liczebności grupy lub kursu walut cena może ulec zmianie)
CENA ZAWIERA:
• Noclegi w hotelach 3* w Tbilisi, Kutaisi, Batumi, Erywaniu – zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych
• Wyżywienie HB – 10 śniadań i 10 obiadokolacji (w tym jedna z pokazem tańców gruzińskich)
• Przelot na trasie: Warszawa – Kutaisi oraz Erywań – Warszawa
• Na miejscu komfortowy klimatyzowany autokar
• Ubezpieczenie KL i NNW w wysokości 30 000 Euro
• Obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
• Obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy
• Opieka pilota w trakcie trwania pielgrzymki
• Polskojęzyczny przewodnik w Gruzji i Armenii
• Degustacja wina w Kacheti
• Degustacja koniaku w Erywaniu
• Samochody terenowe w Kazbegi
• Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
CENA NIE ZAWIERA:
• Dodatkowych napojów i posiłków nie zawartych w programie
• Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji w wysokości ok. 170 zł
• Dopłaty do pokoju jednoosobowego – 210 EURO
PO ZAPEŁNIENIU MIEJSC ZOSTANIE URUCHOMIONY NOWY TERMIN!
PRZY ZAPISIE WYMAGANY PASZPORT WAŻNY 6 MIESIECY PO DACIE POWROTU ORAZ SZCZEPIENIE