Rumunia

(11 VII – 18 VII 2020 r.)

Dzień I

Wyjazd z Krościenka Wyżnego o godz. 3.00. Przejazd przez Słowację, Węgry do Sapanty. Zobaczymy tutaj wyjątkowy „Wesoły Cmentarz”. Przejazd do Syhotu Marmaroskiego. Zwiedzanie Muzeum Ofiar  Komunizmu i Ruchu Oporu. Msza Święta. Przejazd do Barsany – zobaczymy tutaj monaster – przykład strzelistej, drewnianej architektury Maramureszu. Przejazd na nocleg w okolice Borsy. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.

Dzień II

Śniadanie. Przejazd na Przełęcz Przysłup. Panorama na Alpy Rodniańskie – jedno z najpiękniejszych pasm Karpat Wschodnich. Przejazd do Voronetu – miejscowości, która słynie z jednego z tzw. Malowanych Monasterów – czyli pokrytych przepięknymi freskami cerkwi prawosławnych. Przejazd do Kaczyka – najważniejszego Sanktuarium Maryjnego na Bukowinie. Msza Święta. W okolicy do dziś żyją potomkowie polskich osadników. Przejazd na nocleg w okolicach Suczawy. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.

Dzień III

Śniadanie. Zwiedzanie Suczawy – jednej ze stolic historycznej Mołdawii. Zobaczymy pozostałości Twierdzy Tronowej – jednej z rezydencji hospodarów Mołdawii, pomnik Stefana Wielkiego, Monaster Św. Jana Nowego. Msza Święta w kościele katolickim. Przejazd przez Wąwóz Bicaz – jeden z najbardziej znanych i najpiękniejszych wąwozów górskich w Rumunii. Przejazd do Sigishoary – jednej z pereł Transylwanii. Zwiedzanie miasta, w którym urodził się Vlad Tepes – pierwowzór słynnego Draculi. Zobaczymy: Wieżę Zegarową, Dom, w którym urodził się Vlad Peles, Schody Szkolne oraz Kościół na Wzgórzu. Przejazd na nocleg w okolicach Sigishoary. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.

Dzień IV

Śniadanie. Przejazd do Prejmeru – zobaczymy tutaj typową dla Siedmiogrodu tzw. „Twierdzę Chłopską”. Przejazd do Braszowa – jednego z Głównych miast Siedmiogrodu. Zobaczymy tutaj słynny „Czarny Kościół”, którego kolor to efekt jednego z pożarów, Bramę Shei, a także Rynek z Ratuszem. Przejazd do Branu. Zwiedzanie zamku nazywanego „Zamkiem Draculi”, w okresie międzywojennym letniej rezydencji rumuńskich królowych. Przejazd na nocleg do Predealu. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja

 

 

Dzień V

Śniadanie. Przejazd do Sinai. Znajduje się tutaj letnia rezydencja królów rumuńskich –Pałac Peles, położony w u podnóża Gór Bucegi. Zwiedzanie Pałacu. Przejazd do Bukaresztu – nazywanego często „Paryżem Bałkanów”. Przejazd bulwarami miejskimi, w trakcie którego zobaczymy: monumentalny budynek Parlamentu, który można wypatrzeć nawet z kosmosu, Piata Unirii, Pałac Królewski, Łuk Triumfalny, Muzeum Narodowe. Spacer po Starym Mieście. Powrót na nocleg do Predealu. Obiadokolacja

Dzień VI

Śniadanie. Przejazd Trasą Transfogaraską – jedną z najbardziej znanych dróg w Rumunii – dzieło Nicolae Ceaucescu. Wjedziemy na wysokość ponad 2000 m.n.p.m. i zatrzymamy się w pobliżu Jeziora Balea Lac. Panorama na Fogarasze – najwyższe góry Rumunii. Przejazd do Sybina – miasta, gdzie domy mają oczy. Zobaczymy: Rynek Górnego Miasta z Pałacem Bruckenthala oraz Kościołem Jezuitów – Msza Święta, Most Kłamców, Portal Schodów, Kościół Ewangelicki. Panorama miasta i okolice z wieży kościelnej. Przejazd na nocleg do Alba Julii. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.

Dzień VII

Śniadanie. Zwiedzanie Alba Julii. Zobaczymy Twierdzę, w której murach znajdują się romańska katedra św. Władysława skrywająca groby Janosa Hunyadyego oraz Izabeli Jagiellonki, Prawosławny Sobór Koronacyjny, pozostałości zamku. Przejazd do Hunedoary. Zwiedzanie zamku – najpiękniejszej gotyckiej warowni na terenie Siedmiogrodu – rezydencji rodu Hunyadych. Wyjazd w drogę powrotną do Polski. Po drodze obiadokolacja. Przyjazd na miejsce w godzinach nocnych.

 

Cena: 1450 zł + 45 EURO (bilety)

Cena może ulec zmianie w związku ze zmianą liczebności grupy, kursu walut oraz preferencji grupy. Cena skalkulowana przy max. kursie EUR 4.45 zł.

Cena zawiera:

  • 6 noclegów w pokojach 2-3 osobowych z łazienkami w hotelach ***
  • 6 śniadań i obiadokolacji
  • Obiad w drodze powrotnej
  • Przejazd komfortowym autokarem wyposażonym w TV, Barek, WC
  • Opieka pilota/przewodnik
  • Wjazdy do miast, opłaty drogowe, parkingi.
  • Ubezpieczenie KL, NNW

W kwocie 45 EURO (Wesoły Cmentarz, Muzeum Komunizmu, Cerkiew Voronet, Twierdza w Suczawie, Kościół na Wzgórzu, Prejmer, Czarny Kościół w Braszowie, Zamek w Branie, Pałac Pelesz, Kościół w Sybinie, Zamek w Hunedoarze.

 

 Zapisy będą od przyszłej niedzieli 16 II 2020.

Spotkanie wraz z wpłatą zaliczek 13 III 2020. Po Mszy św. wieczornej.