18 X 2019 społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej noszącej im. Jana Pawła II przezywała 20 -lecie nadania jej imienia naszego papieża.

Ks. Proboszcz sprawujący uroczysta mszę św. przypomniał najważniejsze wydarzenia z historii naszej szkoły i parafii związane z osoba Jana Pawła II.

…Kochani uczniowie, nauczyciele, pracownicy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II gromadzący się pod sztandarem patrona. Znajdujemy się w szczególnym czasie. Przeżywaliśmy w październiku Dzień Papieski, potem dzień patrona szkoły- 16 X – czyli w dzień, w rocznice dnia 16 X 1978  kiedy usłyszeliśmy jakże radosną wiadomość, która zelektryzowała serca wszystkich Polaków przed laty, kiedy usłyszeliśmy 16 października o wieczornej porze tę radosną wiadomość, że następcą świętego Piotra jest kardynał Wojtyła, człowiek z naszego polskiego narodu. W październiku odbyliśmy pielgrzymkę do Częstochowy na zlot Rodziny Szkół Jana Pawła II , a 22 października kiedy Kościół wspomina świętego Jana Pawła II i za jego przyczyną modli się o potrzebne dary dla całego Kościoła w ten nurt modlitwy włączaliśmy się jako wspólnota parafialna i szkolna. To wydarzenia tylko z tego roku ale kiedy sięgniemy pamięcią wstecz to najpierw rodzice i nauczyciele wspominają dzień wyboru …

 

16 X 1978 – wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża.

1997 r – parafianie i uczniowie naszej szkoły witali Jana Pawła II na lotnisku między Targowiskami a Krościenkiem a potem uczestniczyli w spotkaniu na lotnisku w Krośnie.

13.11.1999 r –  szkole zostało nadane imię Jana Pawła II. W tym dniu poświęcono tablicę z wizerunkiem Patrona oraz sztandar szkoły. Wtedy dyrektorem szkoły była pani Anna Węgrzyńska, a proboszczem ks. Jan Szpunar.

Po beatyfikacji Jana Pawła II wierni i uczniowie Szkoły Podstawowej im św. Jana Pawła II każdego 16 dnia miesiąca zaczęli gromadzić się co miesiąc na wspólnej Eucharystii ku czci Swojego Patrona.

2 IX 2012 r  roku gościliśmy wielkopiątkowy krzyż Jana Pawła II. Nasi uczniowie i Parafianie bardzo licznie uczestniczyli w tym wydarzeniu uświadamiając sobie, że teraz nadszedł czas realizacji nauki  płynącej z Krzyża i wskazań jakie nam pozostawił wtedy bł. Jan Paweł II.

Po Kanonizacji św. Jana Pawła II Jan Omachel wójt  naszej gminy ufundował popiersie św. Jana Pawła II na którego poświeceniu dzięki naszemu rodakowi misjonarzowi ks. Franciszkowi Filarowi obecna była Floribet Mora Diaz – uzdrowiona przez wstawiennictwo Jana Pawła II.

4 maja 2017 r., po rocznym przygotowaniu duchowym poprzez uroczyste wprowadzenie, nasza parafia przyjęła relikwie św. Jana Pawła II. Uroczystości przewodniczył ks. abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski.

W czasie wizytacji biskupiej 27 IX 2017 naszej parafii i szkoły przez Metropolitę Przemyskiego abp Adama Szala w naszej szkole zagościły Relikwie naszego papieża a uczniowie i harcerze pełnili przy nich wartę honorową.

 

Przypomniał równie o zobowiązaniach: modlitwie w szkole na pierwszej lekcji, pielgrzymce na zjazdy szkól im. Jana Pawła II i uczestnictwie każdego 16 miesiąca….

Niech wspomnienie 20 lecia nadania imienia wszystkich nas zbliży do naszego patrona sw. Jana Pawła II.