Na zaproszenie ks. Krzysztofa Pastuszaka i bp Remy VANCOTTEMA- którego w listopadzie 2018 r gościliśmy w naszej parafii miałem okazje uczestniczyć w obchodach 75 –lecia wyzwolenia Flandrii przez 1 Dywizję Pancerną gen. S. Maczka. Uroczyste obchody uświetnił swoja obecnością Prezydent RP Andrzej Duda.

Podczas trzydniowej wizyty w Belgii  (28-30 IX 2019)Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Premierem Belgii oraz Królem i Królową Belgów. Para Prezydencka wzięła również udział w obchodach 75-lecia wyzwolenia Flandrii przez 1. Polską Dywizję Pancerną generała Stanisława Maczka. Uroczystości odbyły się na cmentarzu w Lommel.  Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkali się też z belgijską Polonią. Polski przywódca nadał odznaczenia zasłużonym działaczom polonijnym. To był drugi powód naszej obecności w Brukseli (wraz z ks. K. Pastuszakiem). Wśród nagrodzonych byli przyjaciele ks. Krzysztofa którzy pomagali naszym rodakom w trudnych czasach zwłaszcza w okresie stanu wojennego: bp Remy VANCOTTEM oraz Catherine BERVOETS. O ich odznaczenie wnioskował do Prezydenta Rzeczpospolitej Polski ks. Krzysztof Pastuszak.

Prezydent w swoim przemówieniu podziękował Polonii za „niezwykle godne” reprezentowanie Polski w Belgii. – Właśnie dzięki temu, co Państwo pokazujecie swoim życiem, zachowaniem, postępowaniem, tym jacy jesteście, Polacy są w Belgii szanowani jako solidni pracownicy, jako solidni ludzie – podkreślił. – To jest dla mnie niezwykle ważne, bo wystawiamy sobie w ten sposób świadectwo o tym, kim i jacy jesteśmy. To dobrze, że Polska się dobrze tutaj kojarzy, o czym świadczyć może choćby fakt, że dzisiaj bardzo dużo belgijskich firm w Polsce inwestuje – dodał. Podziękował również duchownym za troskę o ducha Polaków mieszkających w Belgii. Na zakończenie oficjalnego spotkania Prezydent wręczył odznaczenia oraz flagi państwowe.

Odznaczeni zostali:

Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

za wybitne zasługi w dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy o roli Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

 1. Gilles LAPERS
 2. Elżbieta DRUCKA LUBECKA

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

 1. Wiesław CIELEŃ
 2. Siostra Dorota MICHNA

za wybitne zasługi w niesieniu pomocy polskim duchownym w Belgii

 1. Ksiądz Biskup Remy VANCOTTEM

Złotym Krzyżem Zasługi

 1. Wiesław CHOROSIŃSKI
 2. Krzysztof SKOTNICKI

Srebrnym Krzyżem Zasługi

 1. Mariusz AMANOWICZ
 2. Catherine BERVOETS

Flagi państwowe otrzymali:

 1. Szkoła Polska im. gen. Stanisława Maczka przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli z siedzibą w Antwerpii
 2. Polska Biblioteka w Leuven przy Polskiej Szkole im. Marii Skłodowskiej-Curie w Leuven przy Stowarzyszeniu Daskalia
 3. Szkoła Polska Społeczna EduGandawa w Gandawie
 4. Muzeum Kanadyjsko-Polskie II. Wojny Światowej w Adegem.

Po oficjalnym spotkaniu był czas na rozmowy i spotkania z parą Prezydencką. Pani Agata Kornhauser-Duda – dużo czasu poświeciła dzieciom z polskich szkól w Belgii które przygotowały krótki program patriotyczny i obdarowała je prezentami. Również w rozmowie z kapłanami dziękowała za troskę o ducha polskości w Belgii wśród  emigracji. Prezydent również poświecił kapłanom chwile na wspólne rozmowy i zdjęcia.

W niedzielę 29 września 2019 na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Lommel odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia Flandrii przez  1. Dywizję Pancerną Generała Stanisława Maczka. Wzięli w nich udział Prezydent Andrzej Duda z Małżonką oraz Król Belgów Filip I, a także weterani walk o Flandrię; obecni byli ponadto syn i wnuczka gen. S. Maczka.

Z uwagi na niemożność szybkiego przeniesienia się z Lommel do Brukseli nie mogliśmy wziąć udział w tych uroczystościach. Zadecydowaliśmy się na Msze św. w Polskiej Misji Katolickiej z udziałem prezydenta A. Dudy.

Wśród wielu uczestników którzy przywitali nas pod kościołem była nasza parafianka Jadzia Kielar która również uczestniczyła we Mszy św. z udziałem prezydenta i jak to Jadzia była blisko naszej Głowy Państwa przekazując sobie z nim znak pokoju. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański. Olbrzymi kościół wypełniony był naszymi rodakami, którzy bardzo radośnie  z ogromną życzliwością przyjęli parę prezydencka. Po zakończonej Mszy św. wydawało się że nie wypuszczą Prezydenta A. Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy z kościoła. Weekend w Brukseli dzięki ks. Krzysztofowi Pastuszakowi obfitował w ciekawe wydarzenia, spotkania i rozmowy.

Ks. Wiesław Kałamarz

 

(Zdjęcia i niektóre treści min ze strony prezydent.pl autorstwa p. Krzysztofa Sitkowskiego oraz P. Igora Smirnowa).