W 1984 r. artysta z Podlasia – malarz Artur Chaciej wykonał obraz nazwany “Matką Boską Robotników Solidarności”.
Obraz ten ma niezwykłą historię. Powstał z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego podziemnego Zarządu Regionu w Białymstoku, Stanisława Marczuka. Obraz wykonano w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał na własność bł. ks. Jerzy Popiełuszko i w prywatnej rozmowie stwierdził, że dla niego jest to Matka Boska Solidarności. Związkowcy z podlaskiej „Solidarności” największy z obrazów przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r. jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny. W obawie przed represjami ze strony SB, przewieziono go pod osłoną innego obrazu z wizerunkiem świętego. Robotnicy chcieli, by umieszczona na tle biało-czerwonej flagi Matka Boska Częstochowska nosiła nazwę „Solidarności”. Obraz przez kilka lat był przechowywany na Jasnej Górze, by potem towarzyszyć kolejnym regionom w Pielgrzymkach Ludzi Pracy.

Obraz Matki Bożej Solidarności na co dzień jest przechowywany na Jasnej Górze. Był świadkiem wielu wydarzeń z historii „Solidarności”, i jak podkreślają uczestnicy dzisiejszej uroczystości, jest związany z bł. ks. Jerzym Popiełuszką.
Tło obrazu, na którym widnieje wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, stanowi biało-czerwona flaga, na której umieszczone są znaki robotniczych zrywów, m.in. Poznańskiego Czerwca`56 roku czy grudnia ‘70.

Wraz z obrazem Matki Bożej Robotników peregrynować będą także relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona „Solidarności”, oraz krzyż robotników z Nowej Huty.

Perygrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej  „Solidarności”

27 – IV 2019 – 3 V 2019

5 rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II.

27 IV 2019 roku o godz. 16.00. Uroczystość powitania Obrazu Matki Bożej Robotników „Solidarności”  w parafii pw. Św. Marcina w Krościenku Wyżnym

Uroczystej Mszy św. perygrynacyjnej  przewodniczył będzie Biskup Pomocniczy  Archidiecezji Przemyskiej  bp Stanisław Jamrozek.

Niedziela 28 IV 2019

Msze św. o godz. 7.30; 9.00; 11.00;16.00.

Apel Jasnogórski  -21.00

Poniedziałek 29 IV 2019

Msze św. : 7.00; 8.15 – dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II – dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II.

18.00- Msza św. animują  grup parafialne

Po Mszy św. czuwanie do godz,. 21.00 poprowadzi Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym

Wtorek 30 IV 2019

Msze św.: 7.00; 18.00- Msza św.  po niej Procesja Światła ( rozważanie Tajemnic Światła) wraz z Obrazem Matki Bożej częstochowskiej pod Krzyż Zwycięstwa

Środa 1 V 2019 – wspomnienie św. Józefa – Rzemieślnika

Msze św. : 7.00; 18.00 – Msza dla pracujących, NZSS Solidarność. – zapraszamy matki i ojców.

Po Mszy św. o godz. 18.00 Nabożeństwo majowe, nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i czuwanie do 21.00 – Poprowadzi Domowy Kościół.

Czwartek 2 V 2019

I czwartek miesiąca – modlitwa za kapłanów, o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

Msze św. 7.00, 18.00 – Msza św. dla młodzieży. – zapraszamy rodziców kapłanów i sióstr zakonnych

Po Mszy św. o godz. 18.00  nabożeństwo majowe i czuwanie do 21.00. Czuwanie poprowadzi młodzież z KSM-u i harcerze.

Piątek 3 V – Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski

Msze św. 7.30; 9.00- pożegnanie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej „Solidarności”,

Msze św.: 11.00, 16.00. Nabożeństwo majowe o godz. 15.30.