plakat-triduum2019

Dzisiaj Niedziela Palmowa, rozpoczynająca uroczyste obchody Wielkiego Tygodnia. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota, będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii. Starajmy się tak zorganizować nasze zajęcia w domu, by wziąć udział we wszystkich tych nabożeństwach, od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Zmartwychwstania. Dzisiaj na wszystkich Mszach św. błogosławieństwo palm. Na Mszy św. o godz.11.00 uroczyste błogosławieństwo palm z procesją. Rozpoczniemy liturgię pod Krzyżem Misyjnym. Zapraszamy dzieci i młodzież z palmami.

Bardzo proszę o pomoc Siostrze Zakrystiance w przygotowaniu ciemnicy i Bożego Grobu, a gdyby była pogoda to zrobienie jeszcze ostatnich  porządków wokół kościoła. Proszę członków Rad Parafialnych, Strażaków z OSP, członków grup parafialnych, harcerzy i młodzież z KSM-u. Pierwsza pomoc potrzebna już w poniedziałek jutro o godz. 9.00- prosimy uzgadniać pomoc w kościele z Siostra Zakrystianką, a wokół kościoła, parkingu jeśli ktoś by mógł to w każdej chwili.

Dziękuję również za liczną obecność na wczorajszej spowiedzi przedświątecznej – około 1200 osób wyspowiadało się przez cały dzień.

Dzisiaj na Gorzkich Żalach zbiórka na kwiaty i wystrój Bożego Grobu. Za złożone ofiary z góry składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Po gorzkich Żalach wójt Gminy i ks. Proboszcz zapraszają na koncert chóru parafialnego przed Msza św, o godz. 15.45.

Dzisiaj młodzież w ramach akcji „Pola Nadziei 2018”, rozprowadzać będzie kwiaty (żonkile i narcyzy) przez nich wykonane, z których dochód wesprze nasze krośnieńskie hospicjum.

W zakrystii są do nabycia baranki Wielkanocne i paschaliki Wielkanocne Caritas w cenie 7 zł. Ofiary z ich zakupu są przeznaczone na Caritas naszej Archidiecezji.

We wtorek jak każdego 16-dnia miesiąca będziemy modlić się za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. Zapraszamy młodzież z naszej szkoły , która nosi imię Jana Pawła II. Po mszy św. ucałowanie relikwi św. Jana Pawła II i św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego. Po Mszy Św. o godz. 18.00 Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym w ramach spotkania będzie miała w kościele Drogę Krzyżową. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału.

W środę Nowenna do MB NP. po Mszy św. o godz. 18.00 a po niej spotkanie dla wszystkich ministrantów. Próba liturgii Wielkiego Tygodnia. Obecność obowiązkowa.

Wielki Czwartek Wieczerzy Pańskiej – Eucharystia o godz.18.00. – uroczysta Msza Święta Wieczerzy Pańskiej – pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa – a po niej przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i adoracja wg. porządku wywieszonego na plakatach, podanego w „Dębinie” i na stronie internetowej parafii, adoracja do godz. 23.00.

Liturgia Wielkiego Piątku – godz. 16.30 – Liturgia Wielkopiątkowa rozpocznie się o godzinie 16.30 Drogą Krzyżową, po niej Liturgia. Po liturgii śpiew wszystkich trzech części Gorzkich Żali i adoracja przy Grobie Pańskim do godz.23.00.W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej z cmentarza do kościoła o godz. 21.00. Proszę harcerzy o obecność z pochodniami a naszych strażaków z OSP o zabezpieczenie przejścia z cmentarza do kościoła.

Wielka Sobota. W Wielką Sobotę adoracja Pana Jezusa w Grobie od godz. 6.00 do 22.30. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę o godz. 9.00; 9.30;10.00, 11.00; 12.00 oraz w zgłoszonych domach o godz. 10.00.

Wielka Sobota godz. 19.00 – Początek Liturgii Wigilii Paschalnej – najważniejszej liturgii roku kościelnego. Na tę Uroczystość proszę przynieść ze sobą świece, gromnice lub świece Caritas które kupowaliśmy w Wielkim Poście.

Plan Wielkiego Tygodnia oraz adoracji mieszkańców wg. ulic jest również w internecie i na wywieszonych plakatach.

Naszych Strażaków proszę o wystawienie tradycyjnej warty przy Bożym Grobie i przygotowanie ogniska przed kościołem w Wielką Sobotę, a Orkiestrę o uświetnienie rezurekcji. Młodzież z KSM, Wspólnotę dzieci Bożych i harcerzy proszę o przygotowanie feretronów na procesję rezurekcyjną. Młodzież proszę aby po zakończeniu adoracji  w sobotę pomogła posprzątać kościół.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Rezurekcja o godz.6.00, pozostałe Msze św. o godz. 9.00 i 11.00. Nie będzie Mszy św. o godz.16.00.

Ofiary z Bożego grobu przeznaczone są na renowacje Zabytów w Ziemi Świętej a z Niedzieli Zmartwychwstania na Seminarium Duchowne.

Spowiedzi w tym tygodniu: w poniedziałek w Korczynie, we wtorek u ks. Michalitów – parafia Ducha Świętego w Krośnie, a w środę w Krośnie w głównych kościołach (Fara i OO. Franciszkanie) oraz u OO. Kapucynów. Ze względu na spowiedzi sprawy kancelaryjne prosimy załatwiać po Mszy św. wieczornej.

Jednocześnie już dzisiaj sygnalizuje że 27 kwietnia o godz. 16.00 rozpocznie się w naszej parafii peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej zwanej Marka Bożą Robotników lub „Solidarności” i potrwa do 3 maja 2019 – więcej informacji po świetach.

Informacja o wymianie starych kotłów weglowych – na stronie UG i parafialnej.

Szanowni Mieszkańcy!

Urząd Gminy Krościenko Wyżne informuje, iż pomiary z prowadzone w stacji monitoringowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz w 14 punktach pomiarowych na terenie powiatu krośnieńskiego wykazują wysoki stopień zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego (tzw. smog) Stają się one skutkiem przypadłości, miedzy innymi astmy, alergii, chorób serca, płuc i nowotworu. Główną przyczyną ich powstawania jest spalanie złej jakości paliw stałych (węgla czy drewna) w starych, wyeksploatowanych kotłach.

W trosce o nasze zdrowie i życie Sejmik Województwa Podkarpackiego w 2018 roku przyjął uchwałę antysmogową, której ustalenia obowiązują wszystkich mieszkańców i dotyczą między innymi konieczności wymiany starych kotłów na nowe oraz zakazu stosowania w paleniskach domowych takich paliw jak: miał węglowy, węgiel brunatny, drewno o wilgotności większej niż 20%. Jeżeli posiadacie i eksploatujecie Państwo ponad 10-letni kocioł opalany paliwem stałym jesteście zobowiązani, do jego wymiany
w nieprzekraczalnym terminie do końca 2021 roku. Wymiana kotłów ponad 5-letnich konieczna jest do 2023 roku.

Mieszkańcy Krościenka Wyżnego i Pustyn mają kilka możliwości uzyskania wysokiego dofinansowania do wymiany starego urządzenia grzewczego na nowe, spełniające obowiązujące standardy
i normy. Jedną z nich jest realizowany aktualnie przez Gminę Krościenko Wyżne projekt wyposażania nieruchomości mieszkańców w kotły opalane pelletem, gdzie uzyskuje się wysoką dotację bez zbędnych formalności i skomplikowanej procedury.

Jeżeli Państwo eksploatujecie stary kocioł na paliwo stałe lub chcecie wyposażyć nowy dom
w nowoczesny, kocioł na pellet zapraszamy do udziału w naszym projekcie. Ilość dostępnych kotłów jest ograniczona, a ich montaż zakończy się w maju 2019 roku.

W niedługim czasie rozpocznie działalność grupa zakupowa pelletu, która będzie hurtowo zakupywać paliwo dla mieszkańców, co zapewni jego dobrą jakość i cenę.

Wszelkie informacje na temat udziału w projekcie uzyskacie Państwo korzystając ze strony internetowejwww.kroscienowyzne.pl w zakładce „Czysta energia” lub kontaktując się z nami w Urzędem Gminy Krościenko Wyżne przy ul. Południowej 9, pok. 7, tel. 13 151 90 wew. 17.

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w projekcie.

 

  1. Urząd Gminy informuje, że w dniu 19 kwietnia br. (tj. Wielki Piątek) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)w Krościenku Wyżnym będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.
  2. Wójt Gminy oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym zapraszają wszystkich mieszkańców Krościenka Wyżnego i Pustyn do udziału w I-szym Gminnym Dyktandzie Ortograficznym pt.: „Krościeńska walka z „bykami”.

Każdy mieszkaniec naszej gminy może zmierzyć się z tekstem w kilku kategoriach wiekowych, także duetach np. „Rodzic z dzieckiem”, „Babcia, Dziadek z wnuczkiem” „Sąsiad z Sąsiadem”.

Tekst dyktanda odczyta aktor znany z filmów m. in. „Wołyń”; „Dom Zły” – Lech Dyblik. W czasie sprawdzania prac przez komisję odbędzie się recital aktora.

Zgłoszeń można dokonywać w Urzędzie Gminy pokój nr 11, Szkole Podstawowej oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Krościenku Wyżnym, a także jej filii w Pustynach.

 

 

Wielki Tydzień 2019

Porządek Liturgii Wielkiego Tygodnia

18 kwiecień 2019 – Wielki Czwartek Wieczerzy Pańskiej – Eucharystia o godz.18.00.

Po zakończonej Mszy św. przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy i Adoracja.
19.00 – adoruje Chór Parafialny
20.00 – adoruje ul. Południowa 1 – 50
21.00 – adoruje ul. Południowa 51 – 100
22.00 – adoruje ul. Południowa 101 – 150 – adorację poprowadzą Harcerze

 

19 kwietnia 2019 – Wielki Piątek – Dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa

6.00 – adoruje ul. Południowa 151 – 200
7.00 – adoruje ul. Południowa 201 – 250
8.00 – adoruje ul. Południowa 251 – 300
9.00 – adoruje ul. Południowa 301 – 350
10.00 – adoruje ul. Południowa 351 do końca
11.00 – adoruje ul. Północna 1 – 50
12.00 – adoruje ul. Północna 51 – 100
13.00 –adoruje ul. Północna 101 – 150
14.00 – adoruje ul. Północna 151 – 200
15.00 – adorują Czciciele Bożego Miłosierdzia i Akcja Katolicka
16.00 – adoruje ul. Kasztanowa
godz. 16.30- Początek Liturgii Wielkiego Piątku – Droga Krzyżowa
Po Liturgii przeniesienie Pana Jezusa do Grobu i Adoracja.
19.00 – adoruje ul Północna 201 – 300
20.00 – adoruje ul. Północna 301 – 350
21.00 – adoruje ul. Północna 351 do końca,
22.00 – adoruje Domowy Kościół
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej z cmentarza do kościoła o godz.21.00.

20 kwietnia – Wielka Sobota- Wigilia Paschalna

6.00 – adoruje ul. Wąska (parzyste numery)
7.00 – adoruje ul. Wąska (numery nieparzyste)
8.00 – adoruje ul. Mostowa
9.00 – adoruje ul. Marynkowska
10.00 – adoruje ul. Dworska
11.00 – adoruje ul. Parkowa
12.00 – adoruje ul. Wisłocza
13.00 – adoruje ul. Grunwaldzka
14.00 – adoruje ul. Rzeszowska
15.00 – adorują Czciciele Bożego Miłosierdzia oraz Wspólnota Dzieci Boże.
16.00 – adoruje ul. Szkolna i ul. Sportowa
17.00 – adoruje ul. Brzozowska, Polna i Krótka
18.00 – adoruje ul. Zagórze, Wójtowska i Żwirowa
19.00 – Początek Liturgii Wigilii Paschalnej (na zewnątrz kościoła)
21.00 – adoruje KSM, harcerze i młodzież parafii. Adorację poprowadzi KSM.

22.00 – Adoruje Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym

 

Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę o godz. 9.00, 9.30, 10.00, 11.00 i 12.00.
O godzinie 10.00 w domach na ul. Północnej.

21 IV 2017 – WIELKANOC – Rezurekcja o godz. 6.00.

Msze św. pozostałe o godz.9.00 i 11.00 (nie będzie Mszy św. o godz. 16.00)

22 IV 2017 – Poniedziałek Wielkanocny – Msze św. jak w niedzielę: 7.30; 9.00; 11.00; 16.00.