Tak to się dzieje już od wieków, że w ten dzisiejszy wieczór, ludzie się cieszą, tańczą, strzelają fajerwerki, petardy i korki szampanów. Płynie między ludźmi potok życzeń.

A pośród tych tańców, fajerwerków, petard i korków szampanów przemija bezpowrotnie postać tego świata. Tej nocy, kiedy tak szczególnie uświadamiamy sobie, że za nami kolejny wielki krok, życzymy sobie, aby to przemijanie było lepsze niż w kończącym się roku.

Tej nocy, zegar wybije nie tylko nowy czas jaki mamy przed sobą, ale również ten miniony, i przypomni, że „czas ucieka, i wieczność czeka”.

Dzisiaj jednak potrzeba sobie zadać pytanie: Jaki był mój miniony rok? Nie w złotówkach i liczbach, ale w człowieczeństwie i w wierze. Co dzisiaj mówi mi moje sumienie?

Co na podstawie jego głosu, mógłbym powiedzieć o tych pogrążonych już w przeszłości, ale także decydujących też o przyszłości sekundach, minutach, godzinach, dniach, tygodniach i miesiącach?

Co tego ostatniego wieczoru roku, mogę powiedzieć Bogu? Jakie będzie to moje rozliczenie z czasu, który otrzymałem od Boga równo dwanaście miesięcy temu? Czy nie zapomniałem, że dany mi czas przemija?

Jak wyglądało nasze życie parafialne w roku 2018:

Zapewne w naszej Ojczyźnie był to rok 100-lecia odzyskania Niepodległości, dziękowaliśmy za dar wolnej Polski, za ludzi którzy się do tego przyczynili, za tych wielkich i za tych wszystkich zwykłych którzy albo oddali życie na ołtarzu Ojczyzny albo dla niej w trudzie czoła codziennie pracowali.

Darem dla duszpasterstwa parafialnego są Wspólnoty i Grupy Parafialne. Dziękuję za ich troskę o działalność apostolską wszystkim Wspólnotom działającym w naszej parafii: Radzie Parafialnej, Akcji Katolickiej (całoroczna modlitwę w intencji Ojczyzny), Różom Żywego Różańca i Margaretkom,  naszej nowopowstałej Scholii, chórowi, Kręgom Domowego Kościoła, Wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym – wam zwłaszcza za prowadzoną szkołę modlitwy i przygotowanie młodzieży do bierzmowania, KSM-owi, harcerzom, Wspólnocie Dzieci Bożych, licznej grupie lektorów, ministrantów i kandydatów, wszystkim którzy swoją aktywnością, zaangażowaniem, świadectwem wiary i miłości nieśli dobro całej wspólnocie parafialnej przez cały rok. Bóg zapłać. Pragnieniem jest, by większa była liczba parafian należała do tych wspólnot apostolskich.

Dziękuję za współpracę naszym strażakom z OSP, Kołu Seniora, KGW, szkołom, przedszkolom, bibliotece, GOSIR-owi, Stowarzyszeniu Debina, pracownikom Urzędu Gminy, wójtom i radnym byłej i obecnej kadencji. Trzeba wspomnieć tutaj również rzecz która buduje i może być dla naszej skłóconej Ojczyzny wzorem. Po czasie zmagania wyborczego i uspokojeniu umysłów nastąpiła nawiązanie współpracy przez nowego wójta i ustępującego, by wspólnie w zgodzie budować przyszłość naszej małej Ojczyzny – to naprawdę trzeba podkreślić bo zgoda buduje – niezgoda tylko rujnuje. Mogli by tego uczyć się od naszej gminy, radnych  wyżej także rządzący i opozycja.

Dziękuję za troskę katechetyczną, duszpasterską świadectwo modlitwy, życia, życzliwość i wspieranie mnie naszym Kapłanom: Ks. Krzysztofowi i Ks. Tomaszowi. Naszym Kochanym Księżom Seniorom, Ks. Janowi, ks. Aleksandrowi i ks. Krzysztofowi oraz naszym klerykom: ks. Jakubowi który w przyszły roku przyjmie diakonat i klerykowi Grzegorzowi. Naszym siostrom: Siostrze organistce, katechetce i dyrektor Przedszkola i zakrystiance

Rok który przeżyliśmy to czas w którym miały miejsce wiele wydarzeń wspomnę niektóre: adoracje 24 godzinne w intencji, trzeźwości, Droga Światła i procesja w Wigilię Wniebowzięcia na cmentarz, to Szkoła Modlitwy, Koncert Uwielbienia i Wieczory Chwały, to wreszcie pielgrzymki do Włoch i na Kresy Wschodnie z okazji 100-lecia Niepodległości, to odsłonięcie krzyża pod Lipa Cecylią, to pomoc naszemu Olusiowi poprzez Nocna Jazdę dla Olusia, koncert Złote Serca i inne akcje pomocy, wreszcie to nasz odpust parafialny jakże uroczysty bo na 100-lecie Odzyskania Niepodległości z poświęceniem Pomnika Wdzięczności, bierzmowaniem naszej młodzieży to promocja książek o naszym wkładzie w Niepodległą i Wesele Krościeńskie…

Parafia w liczbach:

Sakrament chrztu został udzielony 53 dzieciom w tym 10 spoza parafii (to nasi „parafialnie” ale mieszkający już poza parafią często za granicą)

 1. Beta Marszałek
 2. Hubert Jakub Wagner
 3. Daniel Lorens
 4. Oliwia Katarzyna Solecka
 5. Marcelina Omachel
 6. Aleksandra Szajna
 7. Patrick Bogdan Jedziniak
 8. Natan Piotr Rogosz
 9. Joanna Ewa Michna
 10. Jakub Filip Tęcza
 11. Dominika Nalepa
 12. Nataniel Stanisław Sudoł
 13. Eliza Frydrych
 14. Magdalena Janowska
 15. Milena Barbara Jachimowska
 16. Borys Ryś
 17. Marika Anna Kuliga
 18. Alicja Gębarowska
 19. Oskar Jan Kowalczyk
 20. Kacper Bargiel
 21. Wiktor Miłosz Sznajder
 22. Franciszek Prajsner
 23. Oliwier Michna
 24. Mikołaj Adam Podkul
 25. Igor Gonet
 26. Lilia Amelia Zdunek
 27. Tymon Defoe
 28. Brunon Defoe
 29. Lena Grażyna Kuliga
 30. Hanna Maria Gordziejko
 31. Laura Wiktoria Wiosna
 32. Krzysztof Kamil Nózka
 33. Bartłomiej Marcin Kandefer
 34. Franciszek Lipa
 35. Zofia Anna Wodzińska
 36. Wiktor Jan Gonet
 37. Nela Magdalena Kaleta
 38. Franciszek Filak
 39. Elena Laura Woźniak
 40. Szymon Marcin Pęcak
 41. Rayhen Chrobak
 42. Lion Vincent Chrobak
 43. Magdalena Anna Zima
 44. Diana Amanda Glazar
 45. Aniela Józefczyk
 46. Lena Kasza
 47. Zuzanna Czesława Rak
 48. Daria Urszula Terefenko
 49. Hanna Aleksandra Lorens
 50. Julita Dorota Borek
 51. Oliwia Prach
 52. Julia Jędrysik
 53. Szymon Kazimierz Lepak

 

Do komunii świętej po raz pierwszy przystąpiło 65 dzieci z klas III – 20 V 2018

 

Bierzmowanie w dniu odpustu parafialnego w 100-rocznicę odzyskania Niepodległości przyjęło 103 osoby a poza parafią 5 osób.

 

Odbyło się 26 ślubów w tym 6 na licencji spoza naszej parafii.

 1. Łukasz Barut i Blanka Stasz
 2. Daniel Kielar i Dominika Sudacka
 3. Miłosz Pelczar i Aleksandra Żywiec
 4. Sebastian Menet i Anna Węgrzyn
 5. Mieczysław Kędra i Karolina Wójcik
 6. Jarosław Kwarciany i Paulina Wojtuń
 7. Roman Wilk i Joanna Marszałek
 8. Mateusz Kosiek i Aleksandra Kielar
 9. Piotr Warchoł i Paulina Mezglewska
 10. Przemysław Husar i Paulina Długosz
 11. Gabriel Fejkiel i Karolina Woźniak
 12. Bobek Grzegorz i Marlena Homotnik
 13. Bartosz Grudziński i Agnieszka Marchlewska z d. Michna
 14. Kondracki Maciej i Katarzyna Fejkiel
 15. Dawid Kamiński i Aleksandra Kulczycka
 16. Daniel Polak i Gabriela Ekiert
 17. Marcin Lisewski i Kinga Ekiert
 18. Przemysław Surmacz i Jagoda Steczkowska
 19. Maciej Gazda i Anna Pietruszka
 20. Adam Robel i Dominika Hus
 21. Marcin Żak i Paulina Dobrzańska
 22. Mateusz Grochmal i Renata Młynarz
 23. John McCANN i Monika Nóżka
 24. Tomasz Wołtosz i Paulina Pelczar
 25. Kamil Paczosza i Klaudia Wojnar
 26. Stanisław Kłapkowski i Grażyna Lorens

 

Odeszło od nas 50 osób: Zmarli 2018.

Odeszło od nas 50 osób: Zmarli 2018.

1.+ Stefan Liput

2.+Emilia Żywiec

3.+ Stefania Jaszczór

4.+Stefania Jaracz

5.+Zofia Florczak

6.+Antoni Bargiel

7.+Zdzisława Zawicka

8.+Maria Glazar

9.+Janina Szmyd

10. +Stefania lorens

11. Stanisław Frydrych

12.+ Bronisława Lorens

13.+Józef Tylka

14.+ Władysław Frączek

15.+ Julian Pelczar

16. +Grażyna Podkul

17.+Stanisław Fejkiel

18. +Mirosław Lorens

19. Artur Lorens

20.+Jan Żywiec

21.+ Maria Trybus

22.+Maria Kmonk

23.+Józef Lorens

24.+ Janina Półchłopek

25.+Jan Pelczar

26. +Antoni Adamik

27.+ Stefania Pelczar

28. +Edward Szmyd

29.+Aleksander Marszałek

30.+Stefania Kielar

31. +Irena Liput

32.+ Grażyna Wójcik –Kulczycka

33.+ Maria Wójcik

34.+ Karolina Marszałek

35.+Zdzisław Kielar

36.+Beata Sobieraj

37.+ Maria Prajsnar

38. +Krystyna Omachel

39.+Józef Rozenbajgier

40.+Piotr Tylka

41.+ Pelczar Eugienia

42.+Antoni Omachel

43.+Kazimiera Mastaj

44.+ Eugeniusz Pelczar

45.+Adam Kielar

46.+Stanisław Żywiec

47.+Jan Frydrych

48+Cecylia Gierut

 1. +Roman Lasota
 2. +Helena Pelczar

W ostatnim roku po nagrodę do Pana odszedł również sp. ks. Józef Węgrzynek pochodzący ze „starej” parafii krościeńskiej, obecnie  z Iskrzyni.

 

Co nas czeka w przyszłym roku: oprócz stałych okoliczności życia religijnego jak rekolekcje, I  Komunia Święta, odpusty – czekają nas świecenia diakonatu kl. Jakuba oraz nawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskitej – Matki Bożej Solidarności w dniach 28IV -4 V 2019 roku.

 

Sprawy gospodarcze: W minionym roku  2018 zakończyły się prace konserwatorskie przy kapliczce na Starym Kościelisku – Łącznie koszt prac to 79 tyś zł w tym roku 2018 – 36 tyś zł.

Odnowiono dwa nagrobki: Ks. Jana Telmy i Jana Starek – koszt 8200 zł.

Odnowiono 3 relikwiarze  – koszt 6 tyś zł.

Naprawiony został piorunochron i monitoring oraz rozpoczął się remont organów który łącznie będzie kosztował 110 tyś zł. –  niektóre części już zakupiono z odszkodowania 35 tyś zł, mamy już cześć pieniędzy ze składek oraz aktualnie zbierane są ofiary na ten cel.

Na plebani w kolejnych pomieszczeniach wymieniono instalację elektryczna. Zostają jeszcze do generalnego remontu 2 łazienki, mieszkanie ks. wikariusza i klatka schodowa- może uda się to w przyszłym roku.

Nie udało się z wielu przyczyn min. technicznych -dołożyć kaloryferów w kościele – jest kilka propozycji rozwiązań może uda się je wcielić w życie  w nowym roku.

Wspomnę tylko że w przyszłym roku 2019 oprócz trwających prac przy organach czekają nas dwie inwestycje: Izolacja ścian fundamentowych naszego kościoła i odprowadzenie wód deszczowych opadowych do stawu.(odwodnienie kościoła). Wiąże się to ze ściągnięciem obecnej kostki – przy pomocy pana wójta udało się uzyskać pieniądze z LGD Czarorzecko- Strzyzowskiej na nowa kostkę i jest już podpisana umowa z Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie na 133 tyś zł. – nasz wkład będzie tylko okolo15 tyś zł. Starą wykorzystamy w innych miejscach. Przy okazji dziękuję osobom które pomogły przy pisaniu wniosków, projektach i załatwianiu wielu różnych formalności – bez ich pomocy nie było by możliwe ani uzyskanie dofinansowania ani złożenie wniosków. Obecnie trwają starania o pozyskanie funduszy na izolację ścian fundamentowych i odwodnienie.

Problemem który już nurtuje nas od kilku lat jest utrzymanie cmentarza. Poprawiła się ściągalność opłat. Wpływy z cmentarza w tym roku to 30 tyś zł. Wydatki: to 43 ,500 zł

W tym pracownik: 25 tyś zł, śmieci cmentarne – 10 500 , woda, paliwo, energia elektryczna – 3,500 zł . W tym roku również wycięliśmy 2 drzewa –koszt 9500 zł (5 tysięcy mieliśmy uskładane – 4,5 trzeba było dołożyć).

Ze swojej strony chce podziękować wszystkim ofiarodawcom, darczyńcom, włączającym się w prace przy i w kościele przy różnych okazjach. Tym dla których kościół parafialny jest ich kościołem, którym zależy by on sam i jego otoczenie piękniało. Bóg niech wynagrodzi za wszelkie dobro.

Ostatni często czytałem słowa Kard Wyszyńskiego o wartości minionego roku które przytaczam sobie i Wam drodzy parafianie na koniec:

„Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać w sobie ludzkiej złości i gniewu.

Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy ludziom zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności.

Tyle jest wart nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy.

Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy zapłacić dobrem za wyrządzone zło”…

A życzenia:

Niech więc, „Słowo Chrystusa w Was przebywa z całym swym bogactwem”, abyście przeżywali wasze codzienne sprawy „pod wpływem łaski, śpiewając w waszych sercach”. „Wszystko, cokolwiek czynicie słowem lub czynem, wszystko czyńcie w Imię Pana naszego Jezusa, Dziękując Bogu Ojcu przez Niego”. Niech tak się stanie.

Błogosławionego Nowego Roku 2019 życzę Wszystkim. Amen.