„Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział.” Mt 28, 6
Jeszcze nie ma powodu do uśmiechu… Dziś w Wielką Sobotę trwamy wciąż w ciszy, milczeniu przy grobie Jezusa. Wieczorem z radością wyśpiewamy „Alleluja” i powiemy: stało się tak jak zapowiedział – Zmartwychwstał! Po godzinach okrutnej męki, cierpienia, po trwodze konania, śmierci następuje to, co nadaje sens naszemu istnieniu. Jezus żyje! Nastąpiła Pascha… Jezus przeszedł ze śmierci do życia, wyprowadził człowieka z ciemności grzechu do wolności dzieci Bożych. Już nic wspanialszego nie mogło nas spotkać. Oto najważniejsza prawda naszej wiary i najpiękniejsze i najważniejsze święta. Niech nie będzie Ci smutno! Jezus naprawdę żyje!

Wigilia Paschalna, czyli wieczór poprzedzający Wielką Niedzielę jest niezwykły przede wszystkim na nabożeństwo paschalne odprawiane po zmroku. Uroczystość jest podniosła i bardzo piękna, bo kapłan przed kościołem święci ogień, od którego zapala się paschał, czyli dużą świecę, która w okresie Wielkanocy stawiana jest przy ołtarzu. Podczas uroczystego celebrowania Paschy Chrystusa odczytywane są fragmenty Starego Testamentu, z Prawa i Proroków, a mówiące o przejściu przez Morze Czerwone. Potem następuje święcenie wody i przypomnienie chrztu. Dopiero potem, rano, odbywa się procesja i msza, którą wszyscy znamy od lat, jako mszę rezurekcyjną.
GALERIA ZDJĘĆ