W  niedzielę 26 marca 2017 r. po wieczornej Mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Marcina w Krościenku Wyżnym odbył się koncert wielkopostny w wykonaniu nauczycieli i uczniów klasy śpiewu solowego Społecznej Szkoły Muzycznej II st. w Krośnie, która działa już od trzynastu lat, kształcąc muzyków instrumentalistów na poziomie I i II st., jak i wokalistów na poziomie II st. W czasie koncertu można było usłyszeć najwspanialsze dzieła kompozytorów Baroku i Romantyzmu a także pieśni pasyjne. Wśród nich znalazły się: Jerusalem z oratorium Paulus F. Mendelssohna, Lascia ch’io pianga z opery Rinaldo kompozycji G. F. Haendla, Panis Angelicus C. Franka, Wezwanie Maryii S. Moniuszki, Trzy części ze Stabat Mater G. B. Pergolesiego, Jesus bleibet meine Freude Jana Sebastiana Bacha, Pie Jesu A. L. Webbera oraz tradycyjna pieśń pasyjna Dobranoc Głowo święta. Arcydzieła literatury muzycznej wykonali soliści, duet oraz zespół wokalny, wśród nich: Renata Johnson – Wojtowicz – sopran, nauczycielka śpiewu solowego w SSM, Iwona Tylka – mezzosopran, dyrektor SSM, prowadząca koncert oraz uczniowie Karolina Podkul – sopran, Aneta Aszlar – sopran, Milena Krowicka – sopran, Michał Kondyjowski – tenor, Adrian Frydrych – tenor. Wokalistom akompaniował Daniel Eibin, znany i ceniony w środowisku krośnieńskim a także w Polsce pianista. Koncert cieszył się uznaniem publiczności, która licznie przybyła na koncert i niezwykle ciepło przyjęła młodych adeptów sztuki. Wysoki poziom, jaki zaprezentowali wokaliści został doceniony, gdyż publiczność na zakończenie koncertu swoje zadowolenie wyraziła owacjami na stojąco. Fakt ten cieszy tym bardziej, iż jest świadectwem tego, że muzyka klasyczna nadal zachwyca i dociera do coraz szerszej publiczności, mimo dominacji w ówczesnym czasie muzyki rozrywkowej. Poszczególne występy przeplatane były komentarzem słownym, który wprowadzał w charakter utworu, a także pobudzał do refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. Dlatego można pokusić się o stwierdzenie, iż były to swoistego rodzaju „śpiewane rekolekcje”. Z pewnością niedzielny wieczór spędzony przy dźwiękach utworów muzyki klasycznej był wspaniałą odskocznią od codziennych trosk i dostarczył pięknych emocji i wzruszeń niejednemu słuchaczowi.

GALERIA ZDJĘĆ