Rok 2016 w naszej parafii

( na podstawie fragmentów kazania ks. proboszcza W. Kałamarza na zakończenie roku kalendarzowego 2016)

Ostatni dzień roku kalendarzowego, służy podsumowaniu, bilansowi.

Sakrament chrztu przyjęło 33 dzieci, w tym 4 spoza naszej parafii ale związani przez pochodzenie rodziców z nasza parafią..

W klasie trzeciej przyjęło Boski Chleb Chrystusa 50 dzieci. To dla nas wszystkich Chrystus stał się chlebem, abyśmy życie mieli i to mieli je w obfitości. Trzeba żywić tylko nadzieję, że rodzice pomogą swoim dzieciom w comiesięcznym spotkaniu z Chrystusem w spowiedzi świętej i komunii.

Do ołtarza podążyło w tym roku 15 par, aby wspólnie układać sobie życie, zakładać nowe cząstki żywego, domowego Kościoła. Niech siłą dla nich (i nas) – będzie coniedzielna Msza św., codzienna modlitwa rano i wieczorem, a przede wszystkim częsta i godna Komunia św.

W kończącym się roku z naszej wspólnoty odeszło do Pana 41 osób w tym 3 osoby zameldowane poza nasza parafią, ale stad pochodzące oraz 3 dzieci nienarodzonych i jedno dziecko. Niech Chrystus Pan, obdarzy ich życiem wiecznym.

Co miesiąc odwiedzamy 50 chorych w 21 z okazji świąt.

W tym roku przeżywaliśmy wiele wydarzeń duchowych i religijnych:

Począwszy od Orszaku Trzech Króli w styczniu,

Rekolekcje szkolne i parafialne ks. Ryszarda Pelca oraz pana Marka Konrada, odpusty parafialne: św. Jana Nepomucena, św. Marcina, rocznice konsekracji kościoła,

Prymicyjna Msze św. ks, Maksymiliana Lorensa i Ks. Jakuba Fejkla z Iskrzyni,

Pielgrzymki: dzieci komunijnych, klas VI do Częstochowy i Krakowa – Łagiewnik, parafialna do Wilna i wraz z KGW do Łagiewnik.

Światowe Dni Młodych w Krakowie i wizytę Włochów oraz gości z Kostaryki wraz z Ks. Franciszkiem w naszej parafii,

Jubileusze: jubileusz 25 lecie ks. Grzegorza Żywca oraz 55-lecia ks. Aleksandra i ks. Jana oraz 50 –lecie par małżeńskich z naszej Gminy

Dane nam było w I rocznice śmierci wspomnieć ks. Prałata Jana Szpunara,

Domowy kościół przeżywał swój dzień skupienia małżeństw i swoje rekolekcje,

Do tych cyklicznych uroczystości religijnych dołącza również i Droga Światła w wigilie Uroczystości Bożego Miłosierdzia,  comiesięczne msze św. – każdego 16- uczniów szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II i modlitwy za Jego wstawiennictwem oraz ku czci sw. Marcina każdego 11 – miesiąca wraz z ucałowaniem relikwii

Końcem tego roku 7 XII – szatę duchowna przyjął kleryk Jakub Szafran.

Dochodzą do tego i wydarzenia o charakterze religijno- społecznym organizowane przez wiele instytucji, organizacji i ludzi – jak choćby dożynki gminne, dni seniora, opłatek, Koncert „Złote Serca” – Można powiedzieć, że te wszystkie wydarzenie tworzą rok życia w naszej społeczności w naszej parafii i aby mogły być dobrze przeżyte potrzeba zaangażowania wielu ludzi – zobaczmy ich i bądźmy im wdzięczni – to samo się nie tworzy…

Życie duchowe parafii to także msze św. sprawowane w naszej parafii, to sprawowane sakramenty św., to chwile, które każdy z nas spędził przed Bogiem w głębi naszego serca – tego nie da się wymierzyć… Na ok. 4500 parafian w niedzielę liczenia było 1537 osób.

 

 

Zmarli z naszej parafii w 2016

 

 1. + Zofia Żywiec
 2. + Stanisław Czyżowski
 3. + Nataniel Sekut
 4. + Janusz Lorens
 5. + Wiesława Pyzia
 6. + Mieczysław Lorens
 7. + Jan Podkul
 8. + Maria Szmyd
 9. + Stanisława Frydrych
 10. + Daniel Zajdel
 11. + Zofia Marszałek
 12. + Helena Lorens
 13. + Emilia Frydrych
 14. + Maria Filar
 15. + Helena Prajsnar
 16. + Zdzisław Żywiec
 17. + Czesław Bargiel
 18. + Ryszard Nawrocki
 19. + Wacław Janik
 20. + Stanisław Niemiec
 21. + Cecylia Pelczar
 22. + Władysława Jurczak
 23. + Anna Michna
 24. + Władysław Żywiec
 25. + Nataniel Wagner
 26. + Emilia Tomkowicz
 27. + Stanisława Czekańska
 28. + Bronisław Glazar
 29. + Adela Żywiec
 30. + Bronisława Lorens
 31. + Mirosław Chłap
 32. + Stanisław Jaracz
 33. + Adam Lenik
 34. + Bronisława Wójcik
 35. + Emilia Lorens
 36. + Tadeusz Pelczar
 37. +Zofia Szelc
 38. +Faustyna Fakadej
 39. +Fabian Fakadej
 40. +Marta Podkul
 41. +Maria Fejkiel

Sakrament Chrztu Świętego

 

 1. Adam Łukasz Borek
 2. Klaudia Neubauer
 3. Michał Tadeusz Glazar
 4. Zofia Anna Fiuk
 5. Liliana Maria Anderson
 6. Hanna Katarzyna Podkul
 7. Patrycja Emilia Kandefer
 8. Julia Bargiel
 9. Stanisław Lizut
 10. Maria Magdalena Nowak
 11. Maciej Wrona
 12. Antoni Borek
 13. Anna omachel
 14. Borys Piotrowski
 15. Hanna Klamut
 16. Milena Kaja Marszałek- Bek
 17. Emilia Zajdel
 18. Sebastian Chrzan
 19. Stanisław Andrzej Szałankiewicz
 20. Hanna Maria Frydrych
 21. Oskar Sanchez Arciniega
 22. Dominik Tomasz Wodzisz
 23. Jakub Markowicz
 24. Adrianna Helena Marszałek
 25. Laura Klaudia Kielar
 26. Michalina Omachel
 27. Joanna Maria Więcek
 28. Piotr Sowa
 29. Adam Filak
 30. Oliwia Sowa
 31. Olivier Marcin Szwechowicz
 32. Filip Staroń
 33. Maksymilian Andrzej Filip
 34. Karol Konop
 35. Mieszko Wojciech Kołodziej
 36. Wiktor Sekut
 37. Oliwier Jan Grotkowski
 38. Aleksandra Joanna Florek
 39. Blanka Czubska
 40. Tymon Filip Frydrych
 41. Jagoda Teresa Michna
 42. Julia Furmankiewicz
 43. Kornelia Wojnar

 

 

Sakrament małżeństwa

 

 1. Tomasz Mularczyk ( Besko) i Sabina Anna Wilusz ( Krościenko Wyżne)
 2. Konrad Jan Szajna i Gabriela Iwona Litwin ( Krościenko Wyżne)
 3. Bogusław Wojciech Cwynar ( Malinówka) i Katarzyna Kociuba ( Krościenko Wyżne)
 4. Paweł Piotr Nowostawski (Krosno) i Jolanta Gazda ( Krościenko Wyżne)
 5. Dymerski Daniel (Marglowa k/ Radomia) i Aleksandra Anna Korzeniowska (Łęki Strzyżowskie)
 6. Jakub Kacper Kmiecik (Świerchowa) i Katarzyna Pelczar ( Krościenko Wyżne)
 7. Angelika Magdalena Hus ( Krościenko Wyżne) i Eryk Maksymilian Tomoń (Łężany)
 8. Łukasz Haręzga (Iskrzynia) i Marzena Barbara Mazur ( Krościenko Wyżne)
 9. Maciej piotr Myśliwy (Żarnowiec) i Paulina Żywiec ( Krościenko Wyżne)
 10. Krzysztof Krukar (Posada Górna) i Klaudia Adamik ( Krościenko Wyżne)
 11. Dawid Rogosz (Bianka) i Karolina Maria Ekiert ( Krościenko Wyżne)
 12. Krzysztof Pokusa i Aleksandra Dobrzańska ( Krościenko Wyżne)
 13. Kamil Krzysztof Galert (Wrocław ) i Katarzyna Maria Steliga ( Krościenko Wyżne)
 14. Wojciech Piotr Kozieł (Żarnowiec) i Angelika Joanna Michna ( Krościenko Wyżne)
 15. Ernest Błaż (Iskrzynia) i Katarzyna Michna ( Krościenko Wyżne)

 

Sprawy Materialne

W tym roku zamontowana w kościele druga partie ławek i odmalowano zakrystie

Nie było składanych innych wniosków na prace przy kościele.

Natomiast na plebanii została zrobiona kancelaria, pokój gościnny, ( bardzo potrzebny gdyż jak przyjechał rekolekcjonista to nie było go gdzie nawet przenocować), pomalowana kuchnia, została zakończona wymiana instalacji elektrycznej na parterze, wykonane kolejne prace w instalacji sanitarnej oraz generalny remont jadalni i ubikacji. W Domu Parafialnym odmalowano korytarze, kuchnie i sale młodzieżową. Dla młodzieży została wykonana drewniana altana. Nie udało się z braku funduszy wykonać ganku przy plebani.

Dzięki współpracy z nasza Gminą za która dziękuje Radnym , Panu Wójtowi i wszystkim pracownikom ogrodzono „Stare Kościelisko i rozpoczęto budowę jakże potrzebnego z prawdziwego zdarzenia parkingu który będzie służył i parafii i szkole , nam wszystkim.

Mamy w dalszym ciągu problem z utrzymaniem cmentarza; jak pamiętacie w roku 2015 deficyt wyniósł 14 tys. a w 2014 -10 tyś. W tym roku koszt utrzymania cmentarza wyniósł 32 tysiące a wpływy z ofiar z racji pogrzebu, od wykonawców wyniosły 22 tysiące – do cmentarza w tym roku z kasy parafialnej dołożono 10 tys zł

 

Plany na przyszłość:

W następnym roku chcemy wykonać następujące prace:

Są zabezpieczone pieniądze na dalsza cześć ławek, które będą wykonywane sukcesywnie w przyszłym roku, są pieniądze na odrestaurowanie dwóch nagrobków – te prace tez będą wykonane w przyszłym roku, będzie kontynuowana wycinka drzew na cmentarzu – na to tez mamy zebrane pieniądze.

Chciałbym wraz z wami wykonać Remont ołtarza i wnętrza kapliczki przy starym Kościelisku – by ta kapliczka ożyła i stała się taka kapliczka szkolna gdzie dzieci i rodzice idący do szkoły będą do niej wstępować a przy pieknej pogodzie tam odprawiać uroczystości szkolne.

Chciałbym po zakończeniu prac przy parkingu ogrodzić dojście do stawu ze względu bezpieczeństwa i porobić dojścia do domu parafialnego, wykonać drugi wyjazd z parkingu na ulice Szkolna aby w razie większych uroczystości bez problemu był wyjazd w obie strony. Zagospodarować otoczenie Domu Parafialnego – bo jest nieskończone oraz wykonać ten „ nieszczesny” ganek do którego już trzeci rok się zabieram – powiem szczerze to plan minimum  nie chce więcej obiecywać – uda się to wtedy kiedy pomożecie i zaangażujecie się inaczej nic się nie zrobi.

W perspektywie kolejnych lat czekają nas naprawdę duże wyzwania:

remont pietra plebani , wykonanie izolacji fundamentów kościoła, a wielu z was zachęca by kontynuować wymianę pokrycia dachowego…. będzie to możliwe jeśli będzie zaangażowanie wszystkich w te i inne prace i życie parafii.

Uroczystości Religijne (2017):

 

Z duchowych planów uroczystości to oprócz tych cyklicznych, które rozpoczniemy Orszakiem Trzech Króli – i mam nadzieję ze się w niego zaangażujecie czynnie nie jako widzowie tylko uczestnicy to chyba największa będzie przyjęcie relikwii św. Jana Pawła II w dniu 4 V 2017 roku– chciałbym, aby w duchowym przygotowania uczestniczyło więcej osób, zwłaszcza uczniów naszej szkoły Podstawowej i kandydatów do bierzmowania. A sama uroczystość by zgromadziła z miłości do Boga i św. Jana Pawła II wszystkich parafian i mam nadzieje, że tak będzie. Będzie to również rok jubileuszu Pani Fatimskiej – 100 lecie. Następnie będziemy czcić Królowe Polski Panią Jasnogórską z racji 300 letniego jubileuszu Koronacji Świętego Obrazu Czarnej Madonny.

 

Podziękowania:

Dziękuje wszystkim, którzy w te i inne prace wokół kościoła i domów parafialnych się włączali, za wszystkich, którzy przychodzili do pomocy w pracach porządkowych za każdy gest i każdą godzinę poświęcona dla i na rzecz parafii – bo to nasza wspólna sprawa. I powiem szczerze nic nie tak nie cieszyło jak wspólna praca z wami przy i wokół kościoła…. za tą wspólna obecność – dziękuje wam…. Dziękuje również tym, którzy nieraz wiele drobnych prac dla parafii wykonali bezpłatnie – nie chcąc nawet publicznego podziękowania.

Swoją wdzięczność wyrażam również Gminie, z która dobrze układa się współpraca, zarówno z Wójtem jak i Radą Gminy, spotykamy się z życzliwością pracowników gminy. Dziękuje również za bardzo dobra współpracę z szkołami i Stowarzyszeniem „Dębina”, orkiestrze Dętej, naszym Strażakom z OSP, Kołu Gospodyń i Kołu Seniora, GOP-sowi oraz innym organizacjom współpracującymi z Parafią,

Serdeczne podziękowania chcę skierować do najbliższych współpracowników za pracę na rzecz parafii, ks. Jakubowi, potem ks. Pawłowi . Ks. Emerytom: Aleksandrowi i ks. Janowi , ks. Krzysztofowi.  Dziękuję zwłaszcza za posługę naszym Siostrom Służebniczkom – za troskę o kościół, za współorganizowanie tylu różnych uroczystości religijnych, za opiekę nad chórem. Dziękuje również pozostałym posługującym na rzecz parafii i plebanii.