Niedziela Świętej rodziny zbiegła się w tym roku z podsumowaniem wydarzeń mijającego 2017 roku.

…Kiedy przeglądałem wydarzenia minionego roku to wśród wielu okazjonalnych były te już cykliczne: Orszak Trzech Króli, rekolekcje szkolne, przed bierzmowaniem i parafialne w tym roku  przed przyjęciem relikwii św. Jana Pawła II, Boże Ciało, procesja w wigilię Wniebowzięcia NMP na cmentarz, modlitwy za zmarłych w pierwszym tygodniu listopada, odpusty parafialne – św. Jana Nepomucena i św. Marcina, Droga Światła w wigilie Uroczystości Bożego Miłosierdzia. To również comiesięczne msze św. – każdego 16 – uczniów szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II i modlitwy za Jego wstawiennictwem oraz modlitwy do św. Marcina – patrona naszej parafii każdego 11 oraz Nieustająca Nowenna Do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w każdą środę. Dochodzą do tego i wydarzenia o charakterze religijno- społecznym organizowane przez wiele instytucji, organizacji i ludzi – jak choćby dożynki gminne, dni seniora, opłatek, Koncert Charytatywny Złote Serca czy pieśni patriotycznej. Można powiedzieć że te wszystkie wydarzenie tworzą rok życia w naszej społeczności i w naszej parafii…

Miniony rok obfitował również w wydarzenia szczególne:

Najważniejszym wydarzeniem była niewątpliwie intronizacja relikwii św. Jana Pawła II 4 V przez ks. Abpa Mieczysława Mokrzyckiego i bierzmowanie 46 młodych ludzi. 27 IX przeżywaliśmy również wizytacje pasterską naszej parafii dokonaną przez ks. Abpa Adama Szala i tutaj bierzmowanie przyjęło 44 osoby. Poza parafia bierzmowanych było 5 osób. Łącznie 95 osób stało się odpowiedzialnymi za głoszenie wiary wyznawcami Chrystusa. W czasie wizytacji przeżywaliśmy również intronizację relikwii św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego – Małej Arabki.

Szczególnym wydarzeniem było również poświęcenie rodzin w naszej parafii Niepokalanemu Sercu Maryi i  włączenie się naszej parafii w różaniec  do granic. Organizowane były także koncerty oraz pielgrzymki i wyjazdy grup młodzieżowych i dziecięcych.

W życiu parafii widać też zaangażowanie dzieci i młodzieży –są liczni ministranci, lektorzy, KSM i Dzieci Boże. Przy parafii spotykają się również Harcerze – często uczestniczący w różnych nabożeństwach roku liturgicznego.

Działają również grupy dorosłych: Ruch Światło Życie – Domowy Kościół, Akcja Katolicka, cieszy wysoki poziom Chóru. Na początku roku powstała Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym, która bardzo entuzjastycznie włączyła się w życie naszej parafii: animując wieczory Chwały, organizując Koncerty Uwielbienia w tym koncert O. Łukasza Buksy, a zwłaszcza 10 –tygodniowe rekolekcje – Seminarium Odnowy Wiary. To tylko cześć ich inicjatyw które  ożywiły duchowo nasza parafię. Dziękuję Radzie Parafialnej tej która zakończyła swą działalności i tej nowo powołanej, Różom Różańcowym, których dzięki inicjatywie ks. Prałata Krzysztofa przybyło w naszej parafii. Dziękuję wspierającym Radio i Maryja i Telewizję Trwam, i tym którzy z parafia współpracują – Orkiestrze Dętej i Strażakom z OSP.

Mamy również kleryków: kleryka Jakuba na 4 roku studiów seminaryjnych w Przemyślu oraz  Kleryka Grzegorza Liputa na 1 roku w Seminarium Krakowskim.

Życie duchowe parafii to także msze św. sprawowane w naszej parafii, to sprawowane sakramenty św., to chwile które każdy z nas spędził przed Bogiem w głębi naszego serca – tego nie da się wymierzyć…

W czasie październikowego liczenia wiernych od 7 roku życia było nas w kościele: 724 mężczyzn i 931 kobiet (łącznie 1655) oraz komunie św. przyjęło 139 mężczyzn i 387 kobiety. ( Łącznie  526 osób)

W naszej parafii – w życiu łaski sakramentalnej – w minionym roku udzielono 47 chrztów ( w tym 5 z poza parafii za zgoda ks. proboszczów, to pochodzący z naszej parafii).

Poprzez sakrament chrztu św. do wspólnoty Kościoła dziećmi Bożymi stali się:

 1. Jan Dobrzański s. Marcina i Pauliny z ul. Południowej
 2. Jakub Wais s. Sławomira i Agnieszki z ul. Południowej
 3. Zuzanna Marta Florek c. Janusza i Elżbiety z ul. Kopalnianej
 4. Marcelina Anna Zima c. Stanisława I Justyny z ul. Rzeszowskiej
 5. Oliwier Mikołaj Kolanko s. Pawła i Eweliny z ul. Północnej
 6. Lena Anna Kielar c. Tomasza i Anny z ul. Brzozowskiej
 7. Filip Liput s. Karola i Klaudii z ul. Północnej
 8. Adam Krauz s. Piotra i Moniki z ul. Wąskiej
 9. Adam Kozieł s. Karola i Gabrieli z ul. Południowej
 10. Lilianna Kazimiera Winiarska c. Tomasza i Agnieszki z ul. Południowej
 11. Nikola Anna Nóżka c. Łukasza i Anny z ul. Południowej
 12. Antoni Michał Frydrych s. Krzysztofa i Joanny z ul. Brzozowskiej
 13. Ernest Tadeusz Leśniak s. Seweryna i Marty
 14. Aleksandra Bunia c. Marka i Anety z Ostrowa Lubelskiego
 15. Iga Pelczar c. Rafała i Ewy z ul. Północnej
 16. Filip Kacper s. Rafała i Bernadetty z ul. Brzozowskiej
 17. Maja Aleksandra Michna c. Marcina i Weroniki z ul. Wąskiej
 18. Antoni Piotr Krzysik s. Tomasza i Anity z ul. Rzeszowskiej
 19. Jagoda Józefczyk c. Dariusza i Anety z ul. Wąskiej
 20. Filip Piotr Frydrych s. Piotra i Sabiny z ul. Południowej
 21. Marcel Borek s. Tomasza i Eweliny z ul. Północnej
 22. Bartosz Franciszek Bazan s. Piotra i Małgorzaty z ul. Południowej
 23. Wiktoria Jadwiga Hac c. Artura i Marty z ul. Parkowej
 24. Jakub Franciszek Tomkiewicz s. Macieja i Edyty z Krakowa
 25. Szymon Szajna s. Sławomira i Małgorzaty z ul. Wąskiej
 26. Kamil Ryszawy s. Karola i Anny z ul. Rzeszowskiej
 27. Lilianna Danuta Piotrowska c. Marcina i Anny z ul. Grunwaldzkiej
 28. Kacper Emil Kukla s. Pawła i Joanny z Krosna
 29. Zofia Kopeć c. Grzegorza i Anny z Warszawy
 30. Amelia Czajka c. Grzegorza i Magdaleny z ul. Północnej
 31. Igor Dominik Szelc s. Lucjana i Doroty
 32. Blanka Karolina Szarek c. Sławomira i Agnieszki z ul. Sportowej
 33. Laura Zyta c. Marcina i Zyty z ul. Północnej
 34. Maja Maria Rępalska c. Marcina i Agaty z ul. Marynkowskiej
 35. Wiktor Liput s. Damiana i Justyny z ul. Północnej
 36. Alicja Helena Rajchel c. Michała i Magdaleny z Krakowa
 37. Oliwia Folta c. Marcina i Aleksandry z ul. Południowej
 38. Kacper Jan Borek s. Krzysztofa i Barbary z ul. Północnej
 39. Dawid Fejkiel s. Piotra i Bernadetty z ul. Południowej
 40. Aleksander Kosiek s. Mateusza i Aleksandry z ul. Północnej
 41. Katarzyna Maria Mika c. Wacława i Justyny z ul. Polnej
 42. Adam Prętnik s. Przemysława i Pauliny z ul. Południowej
 43. Franciszek Rzepa s. Szymona i Iwony z ul. Południowej
 44. Gabriel Chodorowski s. Marcina i Sylwii z ul. Północnej
 45. Kacper Mendelowski s. Pawła i Beaty z ul. Południowej
 46. Michał Patryk Guzik s. Pawła i Magdaleny z ul. Brzozowskiej
 47. Sebastian Michał Florek s. Artura i Elżbiety z ul. Kopalnianej

Do I Komunii przystąpiło w klasie III. 46 dzieci.  Rocznice swojej Komunii obchodziło 49 dzieci klas IV.

Na nową drogę życia weszło 16 par które tutaj w naszym kościele z Bożym Błogosławieństwem  rozpoczęły swoją wspólną wędrówkę przez życie (w tym dwie pary z poza naszej parafii).

Święty i nierozerwalny związek małżeński zawarli:

 1. Łukasz Zubik i Łucja Glazar
 2. Kamil Gardocki i Dominika Lorens
 3. Marcin Buczyński i Paulina Filar
 4. Aleksander Franczuk i Katarzyna Kędra ( z Warszawy)
 5. Lipa Wojciech Grzegorz i Michna Paulina
 6. Krzysztof Tomasz Bęben – Teresa Pudłowska
 7. Henryk Ek i Justyna Frodyma
 8. Paweł Kolanko i Ewelina Barbara Krauz
 9. Muc Ireneusz i Iwaniura Monika (z Bytomia)
 10. Adam Gąsiorek i Joanna Podkul
 11. Krystian Boczar i Magdalena Lorens
 12. Kamil Bajgier i Karolina Grzebień
 13. Łukasz Lepak i Gabriela Gonet
 14. Paweł Froń i Magdalena Dębiec
 15. Paweł Urban i Natalia Panasiuk
 16. Krzysztof Jakubczyk i Kamila Ronowska

         Co miesiąc w I piątki miesiąca odwiedzamy 45 chorych a z okazji świąt wielkanocnych i Bożego Narodzenia kapłani odwiedzili jeszcze ponad dwadzieścia osób. Każdego roku jest również organizowany przy udziale Akcji Katolickiej dzień chorych.

Był to również rok pożegnań:

Na początku roku pochowaliśmy również naszego rodaka (z Pustyn) ks. Krzysztofa Zygara. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach- pamiętajmy i przystańmy przy jego grobie .. pamiętajmy w wierze o tych co odeszli o tych po których pozostało puste miejsce i  wdzięczna pamięć w naszych sercach..

Do wieczności odeszło 34 osób: to nasi Ojcowie, mamy, bracia , siostry sąsiedzi, znajomi… Pochowanych zostało również 4 dzieci nienarodzonych – jak mówi zaliczeni zostali do grona Aniołów. Tutaj  choć wiem że ból rozdziera serca ich rodziców to wierzę, że Bóg pobłogosławi Wam za to że wierząc że wasze dziecko ma nieśmiertelną duszę dokonaliście jego chrześcijańskiego pochówku, jestem Wasza postawą wzruszony i wdzięczny….

Zmarli 2017 – z parafii św. Marcina w Krościenku Wyżnym

 1. Śp. + Ewa Pudłowska
 2. Śp. + Edward Wójcik
 3. Śp. + Maria Zajdel
 4. Śp. + Edmund Skwierz
 5. Śp. + Wanda Pelczar
 6. Śp. + Zofia Fejkiel
 7. Śp.+ Stefan Lorens
 8. Śp. +Andrzej Szmyd
 9. Śp. +Zbigniew Panasiuk
 10. Śp. + Helena Szmyd
 11. Śp. + Bronisław Półchłopek
 12. Śp. +Zofia Lorens
 13. Śp. +Stefania Podkul
 14. Śp. + Franciszek Sowa
 15. Śp. +Janina Marszałek
 16. Śp. +Bolesław Bajorski
 17. Śp. + Janusz Pudła
 18. Śp. + Piotr Michna
 19. Śp. + Adrian Ronowski
 20. Śp. + Helena Zajdel
 21. Śp. + Barbara Pelczar
 22. Śp. + Grażyna Kuliga
 23. Śp. + Helena Zygarowicz
 24. Śp. + Zofia Aftanas
 25. Śp. + Anna Śmietanka
 26. Śp. + Anna Filar
 27. Śp. + Jan Żywiec
 28. Śp. + Tadeusz Frydrych
 29. Śp. + Artur Graba
 30. Śp. +Genowefa Bargiel
 31. Śp. + Anna Pelczar
 32. Śp. + Kazimiera Bargiel
 33. Śp. + Stanisław Bargiel
 34. Śp. + Irena Pudłowska

Do grona „ Aniołków” w niebie zostali powołani: Piotr, Aniela; Szymon; Piotr

Były i inne pożegnania: w ciągu roku nastąpiły również zmiany duszpasterskie w parafii. Pożegnaliśmy ks. Pawła Mendyka a na Jego miejsce przyszedł do nas ks. Krzysztof Zańko . Pożegnaliśmy S. Martę i S. Danutę a do pracy w zakrystii i jako organistka  przyszły S. Cecylia i S. Elżbieta.

Obok życia duchowego – Parafia spełnia też różne obowiązki gospodarcze;

Ze składek zebranych podczas zbiórki pod cmentarzem oraz środków parafii odnowiono nagrobek ks. Stanisława Wawrzkowicza – 4800 zł ze środków zebranych w dniu 1 listopada i środków parafii.

W tym roku podjęty został remont wnętrza kapliczki koło szkoły – ołtarza Matki Bożej. Zakończony został I etap prac konserwatorskich – na sumę 43 tys. z ł. Udało się tutaj uzyskać dotacje(43 tys. zł) od Urzędu Gminy, Urzędu Marszałkowskiego i Starostwa Powiatowego w Krośnie. W przyszłym roku koszt II etapu wyniesie około 20 tys. zł.

Cmentarz: Z wpłat przy pogrzebach na utrzymanie cmentarza wpłynęło 18 000 zł, a za prace na cmentarzu wykonawcy wpłacili do dzisiaj 5070 zł. Koszty utrzymania cmentarza to 24 tyś zł pracownik (pensja, ZUS i Skarbówka)  oraz wydatki na śmieci, wodę, energię elektryczną , paliwo, kamień na ścieżki – to łącznie 11 tyś zł.  Po podliczeniu znów  wym roku mamy prawie 11 tyś zł na minusie – trzeba było dołożyć te pieniądze na utrzymanie cmentarza. ( od 6 lat do cmentarza dołożono już 65 tyś zł). Trzeba sobie powiedzieć mamy problem z utrzymaniem cmentarza.

Wydarzeniem które zdominowało sprawy gospodarcze w tym roku było przepięciem spowodowane wyładowaniem pioruna który spalił wiele urządzeń w naszym kościele i nie tylko. Na likwidację szkód złożono podczas III niedziel i wpłat czy to kopertowych czy na konto – 55 tyś zł. Dotychczas od ubezpieczyciele udało się uzyskać 23 200 zł. ( w trakcie jest odwołanie za wyświetlacz za który zwrócono tylko 2 tyś zł). Na zakup: nagłośnienia, wyświetlacza pieśni, pieca i części do organów( manuału i wiatrownicy) wydano 79 400 zł. Sprawy związane z odszkodowaniem i likwidacją szkód potrwają pewnie jeszcze co najmniej pół roku. Czeka ja nas jeszcze dzwony do naprawy i prace przy organach. Dzisiaj dziękuję wszystkim którzy te prace wspierali – byli zaangażowani we wnioski, przygotowanie dokumentacji, rozliczenia, wspierali modlitwa i ofiarami – pomału te naprawy i remonty po piorunie usuniemy.

Aby w naszej gminie była rehabilitacja  zaangażowało się wielu ludzi, ale niestety nie chce wchodzić w szczegóły nie ma jej w Domu Parafialnym. O tyle te zabiegi dały rezultat że „Pod Debiną” pan który złożył dobrze wniosek na rehabilitację ją otrzymał i z tego się cieszmy, bo mamy ją na miejscu. Problem zostaję jak zagospodarować dom parafialny – by się sam utrzymywał.

Dziękuje wszystkim którzy w te i inne prace wokół kościoła i domów parafialnych się włączali, za wszystkich którzy przychodzili do pomocy w pracach porządkowych, czy przy wystroju kościoła,  za każdy gest i każdą godzinę poświęcona dla i na rzecz parafii – bo to nasza wspólna sprawa.

Swoją wdzięczność wyrażam również Gminie z która dobrze układa się współpraca, zarówno z Wójtem jak i Radą Gminy, spotykamy się  z życzliwością pracowników gminy. Dziękuje również za bardzo dobra współpracę z szkołą, orkiestrze Dętej, naszym Strażakom z OSP, Kołu Gospodyń i Kołu Seniora, GOP-sowi oraz innym organizacjom współpracującymi z Parafią.

         Serdeczne podziękowania chcę skierować do najbliższych współpracowników za ofiarną i oddaną pracę na rzecz parafii, ks. Jakubowi, ks. ks. Pawłowi a potem ks. Krzysztofowi. Ks. Emerytom: Aleksandrowi i ks. Janowi , ks. Prałatowi Krzysztofowi.  Dziękuję zwłaszcza za posługę naszym Siostrom Służebniczkom – za troskę o kościół, za współorganizowanie tylu różnych uroczystości religijnych, za opiekę nad chórem. Dziękujemy dziś Bogu za przeżyty rok, za wszystkie jego łaski i dobrodziejstwa i przeprośmy za zło, za grzechy, wołając: „Święty Boże, Święty Mocny, Święty a Nieśmiertelny zmiłuj się nad nami”. Co nas czeka? Ty Boże, jeden wiesz. A w nowy, nieznany rok, szczęśliwie prowadź i błogosław! Amen.